close

Melouny se dříve na našem území pěstovaly jen v nejjižnější části Moravy, protože jde o teplomilné rostliny. Díky stále teplejším létům, vyšlechtěným novým raným odrůdám a zlepšující se technologii dá se dnes meloun vodní pěstovat téměř na každém místě v Čechách.

Možná jste to nevěděli, ale meloun je i přes svou sladkou chuť zelenina. Navíc zelenina plná antioxidantů, karotenu, vitamínu B3 (niacin), B6 (pyridoxin) a dalších zdravých látek. Když k tomu přidáme fakt, že meloun je dietní, mírně močopudný a velmi osvěžující, je jasné, proč ho v létě milujeme.

Co meloun potřebuje

Pro úspěšné pěstování je důležitá hlavně vyšší a stabilní teplota. Jestliže nemáte na zahradě chráněný slunný koutek, pěstujte melouny raději ve skleníku. Kromě tepla vyžaduje pravidelnou zálivku a půdu bohatou na živiny. Nejlepší volbou je organické hnojivo (kompost nebo chlévské, které zaoráte do země už na podzim, aby mělo čas se dobře rozložit). Jestli máte založený kompost, vysaďte klidně melouny přímo na něj. Stejně jako ostatní tykvovité rostliny, i melouny milují opravdu bohatý přísun živin.

Sazenice se vysazují ven až po odeznění mrazíků, tedy až po 15. květnu, ve sponu asi 1,5 x 1 m. Pokud pěstujete roubované melouny, je nutný spon nejméně 2 x 2 m.

Péče o sadbu melounů

Na záhon, kde máte vysazené melouny, je dobré položit černou fólii, ta přitahuje sluneční paprsky, zabraňuje odpařování vody a snižuje růst plevele. Do děr pro jednotlivé sazenice nejprve dejte vrstvu organického hnojiva, teprve do ní zasaďte  rostlinu. Melouny vyžadují opravdu hodně vody, pokud je léto suché, pravidelně a bohatě je zalévejte. Nezapomeňte na opylování. Zatímco venku se o to postará hmyz, ve skleníku přeneste pyl na bliznu štětečkem, jen tak si zajistíte úrodu.

Plody v našich podmínkách dozrávají koncem léta. Jejich velikost závisí na množství tepla , živin a vláhy, pokud je chladné léto, budou menší.

Tags : meloun vodnípěstování melounů

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response