Levandule je v našich zahradách velmi oblíbená pro své široké využití v domácnosti. Má silné antiseptické a uklidňující účinky, používá se v kosmetických přípravcích i hojivých mastech. Je účinný repelent proti některým druhům hmyzu, hodí se do suchých vazeb, má využití v kuchyni jako koření i k přípravě bylinných směsí pro uklidnění. Oblíbené jsou malé polštářky naplněné levandulí, na nichž se příjemně usíná.
Levanduli stříháme dvakrát
Brzy na jaře rostlinu tvarujeme a zmlazujeme. Zbavíme ji zmrzlých výhonů a rozvětvené části zkrátíme asi na 8 cm. Důležité je, aby měla dost aktivních pupenů, za kterých vyraší nové lístky. Také si musíme dát pozor a rozhodně nestříhat až na dřevo, rostlina se zasaženou dřevnatou částí obvykle brzy uhyne.
Levanduli na jaře zastřihujeme pravidelně, už od mladé rostlinky. Tím si zajistíme, že se nám krásně rozvětví a bohatě pokvete. Omlazované rostliny sice nasazují květy o několik týdnů později, jsou ale košaté a mají jich mnohem víc.
Druhý řez provádíme v době kvetení a hned po odkvětu. Rozkvetlé výhonky použijeme do vázy, v kuchyni i v kosmetice. Rostlinu i s květy sušíme na čajové směsi, do repelentních sáčků i do voňavých polštářků. Zbytek odkvetlých částí také odstřihneme a můžeme je použít například na rozmnožovací řízky. Odstřihnuté výhonky necháme v květináči zakořenit a na jaře můžeme vysadit na zahradu. Levanduli ale samozřejmě můžeme pěstovat také v bytě.
Na podzim je na řez pozdě
Někteří pěstitelé používají hluboký tvarovací a zmlazovací řez až na podzim, když rostlina odkvete. Levandule stříhaná na podzim často už nemá čas se zacelit, do ran se jí může dostat voda a s ní i infekce.. Napadená rostlinka pak mnohem hůř přežije zimu a mrazivé počasí. Proto radši ponecháme levanduli hustou a neořezanou do jara, tím jí zvýšíme šance, že alespoň některé pupeny zimu přečkají a vyraší.