Všichni majitelé zahrad, kteří mají vysázené okrasné keře a stromy, se už pomalu chystají na důležitou kontrolu po zimě a nezbytnou péči, díky níž se ze svých okrasných dřevin budou těšit další sezónu.
Tvarování a omlazovací řez
Na jaře je nutné ostříhat uschlé a zmrzlé výhony, u tvarovaných dřevin pak všechny takové, které vyrůstají mimo tvar. Za tvarované dřeviny považujeme ty v živých plotech, geometricky sestřihávané, figurální tvary, ale také nepopínavé dřeviny vedené na opěrách.
Jehličnaté dřeviny se první rok po výsadbě neseřezávají, v dalších letech jim zkracujeme jen boční výhony, dokud nedoroste do žádané výšky.
Stálezelené listnaté stromky po výsadbě seřízneme přibližně na polovinu, abychom podpořili jejich zahuštění ve spodní části. Každý rok pak Seřízneme asi o třetinu do doby, dokud nedoroste do žádané výšky.
Kypření a mulčování
Každý stromek i keř potřebuje dýchat, proto v místech okolo kmenu, tam, kde se ke kořenům vsakuje voda, půdu nakypříme. I v případě, že dřevinu mulčujeme, je však dobré se čas od času pod mulč podívat. Na povrchu půdy se často vytvoří neprodyšná krusta.
Mulčování se používá hlavně proto, aby se zamezilo zaplevelování, ale také k zabránění přehřívání povrchu půdy. Nejčastěji se používá kůra a štěpek, ale stačí použít drcené listí nebo slámu. Mulčovat můžeme i posekanou trávou z koše sekačky.
Mulč nasypeme na místo závlahy, které jsme předtím nakypřili a zbavili plevele. Stačí jen slabší vrstva, důležité je, aby se mulč nedotýkal kmene.
Hnojení okrasných dřevin
První dávku hnojiva můžeme aplikovat po vyčištění a zkypření půdy kolem kmenů.. Pro jarní hnojení okrasných stromků je ideální použít zálivku, kterou aplikujeme ke kořenům rostlin. Půda je ještě přirozeně vlhká, což usnadní proudění živin. Je vhodné použít moderní tekutou směs obsahující humusové látky, enzymy, živiny a stopové prvky, nebo dobře rozpustné krystalické hnojivo. Velmi vhodný je i kompost, nejlépe prokládaný rašelinou. Obohacuje půdu živinami, zvyšuje obsah humusu, zadržuje vláhu, provzdušňuje půdu a podporuje činnost půdních bakterií.