close
Spolupráce

S hypotékami si v roce 2017 sáhnete hloupěji do kapsy

shutterstock_278179301

Více než polovina lidí u nás žije ve vlastním a zbylá menšina postupně plánuje dostat se mezi většinu. Po vlastním bydlení touží bezpochyby každý, ale u některých to v roce 2017 možná zůstane pouhým snem. Kvůli novele zákona o spotřebitelském úvěru začaly úroky hypotečních úvěrů skokově stoupat. Vyplatí se tedy vzít si hypotéku? Co nás letos čeká a nemine?

Hypotéky v roce 2017
Hypotéky v roce 2017

Zdražené úvěry se vyplatí jen do určité doby

Začátkem prosince vešla v účinnost novela zákona, která ošetřuje oblast spotřebitelských úvěrů. Ač se úprava dotkne půjček téměř všeho druhu, nejvíce otřese především hypotékami, na které plno Čechů sázelo. I když zákon funguje více než měsíc, změny se začnou projevovat postupně. Během letošního roku bude hlavním bodem hypotečního programu především navýšení úroku, a to o 0,2-0,5 %. Pro někoho se může jednat o zanedbatelnou hodnotu. Další máchají rukou nad tím, že by se změna měla nějak výrazně projevit. Znalí ale bohužel správně tuší, že se navýšení napříč poskytovateli hypoték projeví „co by dup“.

Smlouvu na hypotéku už nedostanete jen tak

Hypotéky byly vždy příjemnou jistotou vlastního bydlení, i když se měly splácet i 20 let či déle. Lidé byli s výší splátek smíření a vnímali je jako jakousi alternativu podnájmu. Banky ale s touto jistotou v říjnu minulého roku pěkně zamávaly. Rozhodlo se totiž, že již nadále nebudou poskytovat hypotéky na 100 % kupní ceny nemovitosti, což mnohým zájemcům udělalo čáru přes rozpočet. A bude hůř.

Maximální limit na pokrytí ceny nemovitosti prozatím klesl na 95 %, což není tak hrozné, ale přesto musíte mít něco našetřeno předem.  Česká národní banka má ale v plánu limit snížit ještě víc. V dubnu bude následovat další snížení na 90 %. A přitom stále nebude jisté, zda se nepůjde ještě níže.

Před podepsáním si vás řádně proklepnou

Zákon zasahuje i do samotného schvalování úvěrů. Přestože v případě hypotéky bylo prověřování bonity a finančního zázemí zájemců vždy poměrně podrobné, nyní bude ještě přísnější. Žádost o hypotéku tedy již zdaleka nebude schválena každému, kdo po ní zatouží. Podobný princip navíc bude uplatňován i v případě podnikatelů.

Má hypotéka v roce 2017 vůbec cenu?

Pokud se rozhodnete pro úvěr na dům či byt, měli byste si pospíšit. Nejlukrativnější nabídky vás čekají pouze do dubna. Poté jejich atraktivita začne kvůli novele zákona výrazně klesat podobně jako maximální limit pro úvěr. Nejvýhodnější splátky, ceny a úroky si můžete porovnat s ostatními na kalkulačce hypotéky, která si už s hledáním poradí sama.

Tags : hypotéky

Autor Jaroslav

Komentáře k článku