close
shutterstock_149481146

Pro dřevostavbu se lidé rozhodují především proto, že poměrně rychle od započetí stavby mohou bydlet. Vzhledem k tomu, že se jedná o suchou stavbu, není třeba nechávat stavbu přes zimu „vymrznout“, samotná realizace je pak poměrně snadná montáž stěn z OSB desek připevněných na dřevěnou konstrukci.

Výkop a základová deska

Nebudeme dlouze rozebírat přípravnou část jako je výběr pozemku, realizační projekt a stavební povolení. Připomeňme jen, že pokud není pozemek už zasíťovaný, je potřeba provést přípojky kanalizace, vody a energií na pozemek dřív, než se pustíme do základové desky.

Před samotným betonováním je nutné zaměřit přesně stavbu a vylavičkovat výšku. Pokud je to nutné, předtím ještě bagrem pozemek vyrovnáme. Pak nás čeká sejmutí ornice, zemní práce, výkopy, betonáže, podsypy, hutnění, inženýrské sítě, ŽB desky – přitom všem musíme kontrolovat, abychom neuhnuli s vedením sítí, těžko bychom ve výsledku chtěli odpad v ložnici. Tady nastává první moment, kdy je dobré zvážit, jestli nebude pomoc firmy lepším řešením.

Dřevostavba – hrubá stavba

Ve chvíli, kdy máme základovou desku hotovou a i rozvody sítí na místech, kde by podle projektu měly být, můžeme se pustit do hrubé stavby domu.

V místech styku stěn se základovou deskou provedeme hydroizolaci. Zatím s ní nepokračujeme dál, aby při stavbě nedošlo k jejímu poškození.

Struktura stěny z venku dovnitř: omítka, polystyren, OSB deska, dřevěná konstrukce vyplněna izolační vatou, parozábrana, OSB deska a sádrokarton. Při dodržení všech vrstev zajistíme nejen dostatečnou izolaci ale i nosnost stěn. Samotná konstrukce stěn se dá dělat na zemi a pak vcelku vztyčit a připevnit na dřevěnou konstrukci domu. Realizace dřevostavby je opravdu dost rychlá.

Dokončovací práce

Zní to sice, jako že už je hotovo, což bohužel ještě není, jedná se už ale v podstatě o dodělávky: stavba vnitřních příček, stropů, podlah, topení, rozvody vody a energií, napojení na kanalizaci.

Stavba svépomocí na rozdíl od stavby na klíč, není o tom udělat si všechno sám, ale mít volné ruce při výběru firem a řemeslníků na jednotlivé práce, které sami nezvládneme. Je to také o volnosti ve výběru materiálu použitého na stavbu a nebýt odkázán jen na takový, z něhož je firma zvyklá stavby realizovat.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku