close

Japonský křen wasabi si našel místo už i v českých domácnostech. Rostlina posilující imunitní systém bývá často v restauracích nahrazována směsí selského křenu,drcených hořčičných semínek a barviv z důvodu, že originál je poměrně drahý.

Milovníci ostré pochoutky, máte možnost si japonský křen vypěstovat na své zahradě. Tak budete s jistotou vědět, že máte originál wasabi. Je však potřeba dodržovat pár zásad, aby se zadařilo. Jinak pěstování není v celku náročné.

Jak na pěstování wasabi

Křen wasabi je do jisté míry mrazuvzdorný, ale je jistější pěstovat rostlinu v květináči, abyste ho mohli podle potřeby velkých mrazech přemístit do interiéru. Vzhledem k velikosti, do níž wasabi dorůstá, si pořiďte raději velký květináč, kde bude mít dostatek prostoru. Stanoviště vyberte pro wasabi tak, aby na něj nesvítilo moc slunce, sluneční paprsky postačí jen ráno nebo večer.

Pokud jde o zeminu, je správná volba humózní, výživná a neustále vlhká. V misce pod květináčem může být neustále voda, jeho přirozené prostředí bývá nejčastěji okolo řek a rybníků. Když nastane podzim, je dobré nádobu přenést do krytého prostoru. Nastává čas pro růst – to má na svědomí nízká teplota a šero. Přes zimu začnou bujet listy a oddenky, pro které wasabi pěstujete. Nesmíte zapomenout rostlinu udržovat stále ve vlhkém substrátu.

Využití

U wasabi nevyužijete jen oddenek, ale i listy, které jsou velice vhodné jako příloha k masu nebo součást zeleninových salátů. U listů platí, čím starší list, tím ostřejší je. Mladé listy jsou jemné, jen lehce pikantní. Umytý oddenek můžete rovnou strouhat jak jste zvyklí u křenu selského, nebo pomocí mixéru vytvořit pastu. Wasabi uvolňuje spoustu aromatických látek, proto se doporučuje zpracovávat jen tolik, kolik zkonzumujete. Zbytek oddenku zabalte do fólie a uskladněte v lednici.

Teď už si můžete doma ve vaší kuchyni vychutnat sushi, či jiný delikátní pokrm, který se bez wasabi neobejdou.

Tags : japonský křenpěstování wasabiwasabi
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response