close
shutterstock_380760097

Plovoucí podlahy získaly svou oblibu díky rozmanitosti materiálu, všestrannému využití a snadné pokládce. Vzhledem k tomu, že se v podstatě jedná o poměrně jednoduchou skládanku, můžete se do jejího položení pustit vlastními silami.

Jednotlivé díly plovoucí podlahy k sobě většinou zapadají systémem pero – drážka, jen málokdy je nutné k sobě části lepit. Právě nenáročné sestavení je pro plovoucí podlahy typické.

Jak se připravit na pokládku

Základem dobře položené podlahy je rovný podklad s maximální odchylkou 2 mm. Rovnost si překontrolujete dlouhou latí. Jestliže máte na podlaze hrboly, je potřeba je zbrousit, prohlubně vyrovnejte samonivelační stěrkou.

Pro samotnou pokládku plovoucí podlahy je dobré zajistit si také optimální vlhkost. Jestliže pokládáte podlahu v novostavbě, měli byste si změřit i zbytkovou vlhkost, jinak postačí vzdušná, která by se měla pohybovat v rozmezí 50 – 60%. Při takové vlhkosti a teplotě kolem 18 – 22° C docílíte, že nebudou mezi lamelami později vznikat spáry a způsobovat tak nepříjemné vrzání. Pro jistotu pod plovoucí podlahu pokládáme pěnovou podložku, případně i parozábranu. Jestliže chceme podlahu zároveň odhlučnit, použijeme podložku silnější, například Izoflor, jinak postačí Mirelon.

Pokládáme podlahu

Začneme u stěny nejdále od dveří. První řadu lamel položíme asi centimetr od zdi, aby podlaha mohla později “plavat”. Je dobré sestavit si celou řadu lamel a tu pak nacvaknout na řadu předešlou. Jestli délka nevychází na celé lamely, ale je nutné jednu na konci zkrátit, odříznutým kusem pak začněte ve druhé řadě tak, aby se konce lamel míjeli asi o 30 – 40 cm. Takto postupujeme až ke dveřím, končíme zase asi centimetr ode zdi.

Pokládku dokončíme obvodovými lištami, které připevníme nad dilatační spáry. Jestliže navazujeme na jinou podlahovou krytinu, například na dlaždice, použijeme na přechodovou linii lištu prostorovou.

Tags : plovoucí podlaha

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku