close
koupelna_malba

Doby, kdy jediným způsobem, jak zkrášlit koupelnové stěny, bylo vybrat pěkné kachličky, jsou dávno pryč. Dnešní technologie a materiály umožňují využít i malbu, či dokonce tapety. Právě tapety dodají místnosti skutečně jedinečnou atmosféru, což by se s kachličkami povedlo stěží. Obě tyto varianty také vyjdou finančně výhodněji, takže dokáží vdechnout vaší koupelně úplně nový nádech za přijatelnou cenu. V tomto článku vám pomůžeme zvolit vhodné tapety či barvy pro váš projekt.

Seznamte se s různými možnostmi tapet

Jako první vám představíme samolepící tapety, které jsou díky ochranné povrchové vrstvě odolné proti mechanickému poškození i vlhku. Přilnou na jakýkoliv materiál, jen ho předem musíte zbavit nečistot i mastnoty, a také zbrousit nerovnosti. To stejné byste měli udělat i pokud zvolíte vinylovou tapetu. Bylo by výhodné vybrat si takovou, která má antibakteriální úpravu zabraňující vzniku plísní. Jejich charakteristikou je paropropustnost. Na přípravu podkladové zdi nepoužívejte sádru, protože by nabobtnala.

Ze všech nejodolnější jsou sklovláknité tapety, kterým neublíží mechanická zátěž, voda, a dokonce ani oheň. Jsou paropropustné, takže se pod nimi nedrží vlhkost, což zabraňuje vzniku plísní pod tapetou. Pokud máte rádi změnu, zajisté oceníte i možnost tyto tapety přetírat barvou – podle výrobce snesou kolem 10 nátěrů. Jak vinylové, tak sklovláknité tapety jsou skvělé na zakrytí menších nerovností a prasklin. Před aplikací tapet si nastudujte, zda máte natřít lepidlo na stěnu, tapetu nebo na obě plochy.

Jaké barvy jsou vhodné do koupelny?

Jednou z možností je akrylová barva, která dobře propouští vzduch a umožňuje tak stěně dýchat. Tyto barvy jsou dobře omyvatelné (nemusíte se obávat, že se barva smyje), ale zase nepřekrývají nerovnosti ve zdech. Na pokrývání nerovností jsou vhodnější latexové barvy, které obsahují větší množství pryskyřice. Některé z nich jsou dokonce baktericidní díky přidanému stříbru.

Obzvláště do menších koupelen bychom měli volit spíše světlejší odstíny, které místnost opticky zvětší a provzdušní. Oblíbená je také barva spjatá s vodou – modrá.

Dopřejte si koupelnu svých snů

Ať už jste se rozhodli koupelnu zkrášlit novou tapetou, či nátěrem, nezapomeňte si před malováním či tapetováním důkladně připravit a vyčistit podkladový povrch.

Ačkoli určitě ušetříte, pokud dáte těmto variantám přednost před kachličkami, renovace ani tak nebude levná. Finančně dosáhnout na koupelnu podle vašich představ vám může pomoci spotřebitelský úvěr, nejprve se však pečlivě seznamte s jeho podmínkami.

Zdroj náhledového obrázku: Whitepress

Komentáře k článku