close
Spolupráce

Proč si pořídit větrací jednotku a jaký typ vybrat?

bungalov_comfod_edit_strop

Právě jste se pustili do rekonstrukce bytu, nebo plánujete postavit nový dům? V tom případě myslete i na správné větrání, které je velmi důležité pro všechny obyvatelné prostory. Vyvětraný čerstvý vzduch má pozitivní účinky na zdraví i lidskou psychiku. Z mnoha důvodů je ideálním řešením větrání s rekuperací tepla. Jaký typ větrací jednotky je vhodný právě pro vás, zjistíte v následujícím článku.

Větrat se dá jednoduše otevřením oken, ale v tu chvíli přicházíte o drahocenné teplo, což především v topné sezóně není žádoucí. Díky větrání s rekuperací tepla nejenže o teplo nepřijdete, ale zároveň se vám náklady na vytápění výrazně sníží. 

Větrací jednotky se také vyznačují velmi nízkou spotřebou elektrické energie, proto jsou výdaje na chod celého rekuperačního systému minimální.

Kromě finanční úspory ještě získáte přefiltrovaný čerstvý vzduch bez pylu a prachu a také správnou vlhkost v interiéru. Se zavřenými okny se tak vyvarujete venkovního hluku a mnohdy nepříjemného průvanu.

Systémů řízeného větrání s rekuperací tepla je hned několik typů a každý z nich je vhodný pro jiný projekt. Rekuperační jednotky proto dělíme na dva základní druhy: lokální a centrální.

Lokální rekuperační jednotka

Lokální jednotka, mnohdy označovaná jako decentrální, se hodí především při rekonstrukcích bytů a domů, kde se plánuje výměna oken, případně zateplení fasády. Jak už samotný název napovídá, lokální jednotka odvětrává danou místnost, do které je zabudována. Proto nebudete muset řešit žádné vzduchotechnické rozvody. 

Rekuperační jednotka se instaluje do obvodových zdí vybraných místností. Takový zásah není náročný, takže montáž se dá uskutečnit i mimo zmíněnou rekonstrukci.

Vám tedy stačí si rozmyslet, kterou místnost chcete odvětrávat. Nejčastěji to jsou obývací pokoje, ložnice, kuchyně a koupelny. V pokojích, kde trávíte nejvíce času, je hlavní mít stále čerstvý vzduch, zatímco v kuchyni se řízené větrání postará také o odvod nejrůznějších pachů. V koupelně je pak zásadní udržovat ideální vlhkost vzduchu, aby se předešlo tvorbě plísní.

Centrální rekuperační jednotka

Centrální jednotka je naopak nejlepším řešením u novostaveb. V průběhu stavby se instalují rozvody vzduchu. Ty se nejčastěji skryjí do podhledů ve všech místnostech, které chcete odvětrávat. Samotná rekuperační jednotka má své stanoviště v technické místnosti. K předání odpadního tepla tedy dochází na jednom místě, kam je potrubím odveden všechen vzduch z interiéru. 

Při výběru rekuperační jednotky se jistě setkáte ještě s rozdělením na pasivní a aktivní rekuperaci. Funkcí pasivní rekuperační jednotky je předání odpadního tepla čerstvému vzduchu, který je přiváděn zvenku. Naopak aktivní jednotka dokáže venkovní vzduch nejen ohřát, ale také ochladit. To zajisté oceníte obzvláště během horkého léta.

V závislosti na velikosti objektu a počtu místností se již před začátkem stavebních prací musíte rozhodnout pro konkrétní typ rekuperační jednotky a její výkon. S tím vám samozřejmě pomohou autoři projektu, případně dodavatelé celého systému řízeného větrání.

Díky umístění všech rozvodů vzduchu ve stropech, stěnách či podloze se nemusíte obávat ani o vzhled interiéru. Jediné co uvidíte, budou nenápadné krycí mřížky, kterých je na trhu velký výběr v různých designových provedeních.

Zdroj náhledového obrázku: zehnder.cz

Komentáře k článku