close
pexels-pixabay-38325

Pokud se vám na koberec vylije sklenka červeného vína, hrnek kávy nebo do něj děti zašlapou čokoládu či žvýkačku, poradíme vám pár triků na odstranění skvrn i bez použití chemie. Rozhoduje rychlost, jakou při vzniku skvrny zasáhnete.

Co udělat nejdřív 

Odstraňte původce skvrny, aby se do koberce nečistota dál nevpíjela. Tekutinu co nejvíc odsajte papírovými ubrousky či utěrkami nebo hadříkem. Na skvrnu tlačte, odstraňujte ji od kraje do středu, ale nepohybujte do stran, abyste skvrnu dál nerozšiřovali. Pak použijte vlažnou vodu a mýdlo nebo pěnu na holení. Nepoužívejte bělící a zesvětlující přípravky. Vyzkoušejte na kousku koberce, zda přípravek nenechává na koberci světlé fleky. Vlněný koberec nesnese velký tlak a přípravky odmašťující jeho přirozenou tukovou ochranu.

Skvrny od červeného vína a piva

Skvrny od červeného vína zasypte kuchyňskou solí, po chvíli působení ji vysajte a místo propláchněte minerálkou nebo sodovkou. Skvrnu můžete polít i bílým vínem a po chvíli působení jej odstraňte vlažnou vodou. Zabere i čistý alkohol, například vodka, která nejlépe zabere na skvrny od piva. Můžete je vyčistit i octem, který pomůže i proti zápachu, stejně jako jedlá soda, jak uvádí v článku na Komparito.

Skvrny od kávy a čaje

Skvrny od kávy a čaje ihned je odstraňte teplou vodou. Pokud už stačily zaschnout, použijte čisticí benzín. Můžete je pokapat citronem a pak očistit vlažnou vodou a hadříkem. Použít můžete i studené mléko, ale musíte ho dokonale vymýt, takže se hodí spíše pro textilní koberečky, které pak můžete vyprat. Doporučujeme i směs alkoholu a bílého octa. Skvrnu můžete polít i minerálkou a pak ji postupně vysušit.

Mastné skvrny

Mastné skvrny zasypte moukou a počkejte, až se do ní tuk vsákne. Pak ji vysajte a dočistěte vlažnou vodou s troškou saponátu na nádobí. Můžete použít i pastu na zuby, kterou na skvrně necháte zaschnout a vykartáčujete. Někdy pomáhá i přípravek na mytí skla, který na skvrnu nastříkáte a vysušíte. 

Skvrny od inkoustu

Skvrny od inkoustu vyčistěte vodou s vymačkaným citronem a solí. Roztok naneste na skvrnu a nechte chvíli působit. Pak přikládejte na skvrnu savý hadřík nebo papírové utěrky či ubrousky. Pokud se skvrna stále patrná, je třeba použít přípravek na čištění koberců.

Skvrny od bláta a od jogurtu 

Skvrny od bláta jsou výjimkou a je lepší je nechat zaschnout. Pak je okartáčujte a vysajte. Skvrnu čistěte opatrně, abyste kartáček nepoškodili vlákna koberce. Stejně nechte zaschnout i skvrny od jogurtu a vykartáčujte je. Zbytky skvrny odstraňte vlažnou vodou.

Skvrny od čokolády

Skvrny od čokolády nejlépe odstraníte roztokem z jednoho dílu octa a dílu lihu. Můžete použít i čistý alkohol, například vodku. Roztok z koberce odstraňujte krouživými pohyby.

Vosk na koberci

Vosk z koberce nejprve seškrábněte pomocí ostrého nože a pak zbytek skvrn od vosku přežehlete přes kuchyňskou utěrku, ubrousky či savý papír.

Žvýkačka v koberci

Žvýkačku z koberce odstraňte nejprve pomocí kostek ledu, které na ni položíte. Žvýkačka ztuhne a pak jde snadno sloupnout a sundat.

Zdroj náhledového obrázku: Pexels

Komentáře k článku