close
shutterstock_51494179

Kůže je velmi oblíbeným přírodním materiálem na výrobu sedacích souprav pro svůj luxusní, elegantní vzhled a dlouhou životnost. Aby kožená sedačka vydržela opravdu dlouho pěkná na pohled a bez známek poškození, je ovšem nutné věnovat jí pravidelnou péči.

Důležité je správné umístění v prostoru

Základní pravidlo pro péči o kůži je vyvarovat se vysokých teplot a vlhkosti, voda a horko totiž kůži škodí úplně nejvíc.

Koženou sedačku nestavějte poblíž radiátorů nebo jiných zdrojů tepla. Také na přímém slunečním světle jí to nesvědčí, protože kromě vysokých teplot můžou její vzhled ovlivnit i sluneční paprsky. Kůže vlivem horka rychle vysychá a praská její povrchová vrstva, na slunci navíc mění barvu.

Pozor na vlhkost – škodí i pot

Kvalitu kůže ovlivňuje i vysoká vlhkost. Je potřeba se vyvarovat polití sedačky jakoukoliv tekutinou. Pokud si sedačku zašpiníte nebo polijete, skvrnu vyčistěte ihned, ještě než zaschne. Je důležité co nejrychleji odstranit tekutinu, aby se nevpila do spodní vrstvy, kůže by nejen změnila vzhled, hrozí i vznik plísně a tím definitivní poškození.

Sedáky chraňte i před potem, nejlépe nějakým vhodným přehozem.

Běžná údržba kožené sedačky

Při pravidelném úklidu postačí sedačku zbavit prachu vysavačem, případně měkkým hadříkem, který může být navlhčený, ale dostatečně vyždímaný, aby za sebou nezanechával mokrou stopu.

Asi jednou za čtvrt roku dopřejeme nábytku z kůže ošetření speciálním čistícím přípravkem na kůži. Po něm by měla následovat impregnace prostředkem na bázi tekutého tuku. Impregnovaná kůže nevysychá a nepraská, lépe odolává mechanickému opotřebení i slunečním paprskům.

Přípravek k impregnaci kůže naneste v silnější vrstvě a nechte několik hodin působit. Potom zbytek, který se nevsákl, odstraňte měkkým hadříkem a sedačku utřete dosucha.

Tags : jak pečovat o koženou sedačkujak se starat o koženou sedačkukožená sedací soupravakožená sedačka

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku