close
malování

Není nad čerstvě vymalovaný pokoj, nicméně často se při malování dopouštíme těch samých zásadních chyb, které přispějí k tomu, že vaše nově vymalované stěny budou dříve vypadat a působit špinavěji. Konkrétní tóny mohou v prostoru vyvolat pocit špíny, zejména pokud jsou použity ve špatných kombinacích, a stěny tak získají matně šedý nebo špinavě žlutý nádech. Jaké jsou základní chyby při malování?

Výběr špatného odstínu bílé barvy

I když jste si možná vybrali tu nejlepší bílou barvu stěny v naději, že díky nim bude váš domov vypadat čistěji a svěžeji, ne vždy se tento postup osvědčí. Existují i takové odstíny bílé, které mohou působit opačným dojmem. Je důležité si uvědomit, že bílá hraje na barvy kolem ní, takže tvrdé povrchy (podlahy, pulty atd.) ve vaší domácnosti mají velký vliv na to, jak bude vaše bílá vypadat.

Pokud dáte studenou bílou do domu s velmi teplými podtóny, bude vypadat unaveně. Pokud máte doma hodně teplých tónů, vyberte raději bílou se žlutým podtónem. Bílé stěny jsou však velmi náchylné k tomu, aby se na nich projevila každá nedokonalost nejen při nanášení barva, ale také jakákoli nedokonalost stěn. To znamená, že pokud jsou vaše stěny trochu starší, bílé stěny nemusí být pro vás tou nejlepší volbou. Raději se zaměřte na odstíny jiných barev.

Výběr neutrálních barev

Je pravda, že vybrat barvu s neutrálním tónem je snadné a budete si myslet, že se jednoduše hodí do jakéhokoli interiéru. Nicméně tlumené tóny, jako je hlavně tmavě hnědá, mohou způsobit, že se prostor bude zdát špinavý nebo zašlý.

Pokud je cílem minimalizovat skvrny, pak jsou místo nich dobrou volbou neutrální odstíny středních tónů, jako je například šedá a béžová. Dalšími dobrými volbami okrová a světle žlutá, modrá a zelená. Zohlednit nečistoty stěn, šmouhy a skvrny je nejvíce potřeba v oblastech s vysokým provozem, jako jsou vstupní prostory, schodiště a chodby.

Výběr špatné povrchové úpravy

Povrchové úpravy barev mají velký vliv na vytvoření konkrétního vzhledu, který si přejete. Barva nátěru sice může pomoci dodat místnosti odstíny, ale je to právě povrchová úprava, která jí dodá konečný punc a dodá nudné místnosti trochu šmrncu. Matná povrchová úprava ukazuje nečistoty více pololesklé a lesklé povrchy. I když se matné barvy lépe udržují tím, že se na nich neusazuje tolik špíny, pololesklé a lesklé laky se zase nejlépe myjí.

Malování podlahových lišt ve světlejších barvách

Při volení barvy na podlahové lišty je vždy nejlepší volit hlubší tóny. Pokud zvolíte bílé lišty, bude nutné je kvůli viditelným otěrům znovu a znovu natírat. Ale pokud místo toho necháte stěny bílé a zvolíte tmavý tón pro podlahové lišty, bude místnost působit čistěji a svěžeji.

Máte nekvalitní náčiní

Nezáleží na tom, jak drahá bude vámi zvolená barva. Pokud budete mít špatné náčiní, jako jsou válečky a štětce, bude vaše malba nerovnoměrná. Často se také stává, že ze štětce vypadávají štětiny, které se uchytí na zdi a zatvrdnou ve výmalbě. A ty se z nově vymalované zdi odstraňují velice těžko.

Škrábat stěny, nebo ne?

Není nutné před každou výmalbou stěny oškrábat. Pokud ale nanesete barvu na stěnu, která škrábání potřebuje, je to to nejhorší, co můžete udělat. Omítka se začne pod nánosem další malby loupat a odpadávat. Jak tedy zjistit, zda je potřeba stěny předem oškrábat? Postup je jednoduchý. Namočte si váleček do teplé vody a několikrát jím přejeďte po stěně. V případě, že se na váleček nalepí předchozí nátěr, je to jasné znamení, že budete muset škrábat. Pokud zůstane na svém místě, můžete se v klidu pustit do výmalby.

Zdroj foto: www.freepik.com

Zdroj textu: www.lowes.com

Tags : malování

Komentáře k článku