Ne každý má to štěstí, že by měl svoji zahradu v rovině. Většinou se na zahradě potýkáme s různými terénními nerovnostmi a pochopitelně také často s nechtěným svahem. Svah může být menší či větší, dá se na něj nadávat, nebo ho nějak účelně využít. Popusťte uzdu své fantazii a pohrejte si s řešením svažitého terénu. I s ním se dá vytvořit nádherná zahrada. Ze všeho nejdříve si ale udělejte návrh.
Srovnání zahrady
Pokud se nechcete vzdát snu o rovné zahradě, můžete si všechny terénní nerovnosti zarovnat. Toto řešení je vhodné tam, kde je svah jen mírný nebo potřebujete zarovnat terén například pro vybudování bazénu. Počítejte ale s dost vysokými náklady na terénní práce. Bude potřeba odkopat část zeminy a na to si budete muset objednat techniku.
Svah mírného sklonu
Mírný svah můžete na zahradě využít k vytvoření skalky, můžete na něm ale klidně vytvořit i záhony či cestičky, které budou různé úrovně nerovnoměrného terénu spojovat.
Skalka
Vytvoření skalky není nijak náročné. Můžete ji ohraničit obrubníky nebo nějakou nízkou zídkou, nejlépe ovšem budou vypadat neopracované velké kameny. K osázení se hodí především půdopokryvné rostliny, jako je tařice, dlužicha, rozchodník nebo plaménka. Zkombinujte je s menšími keříky, jejich kořeny svah zároveň zpevní. K tomu můžete využít i stromkovou růži či vrbičku.
Záhony
Záhony se ve svahu obvykle vytváří jako terasy. Opět je lze ohraničit nízkou zídkou či obrubníky, převýšení se řeší schůdky. Na takto připravených záhonech můžete pěstovat v podstatě všechno. Pokud máte zahradu ve svahu pouze okrasnou, je asi dobré volit květiny nižšího vzrůstu, aby si navzájem nestínily.
Svah prudšího sklonu
Máte-li prudší svah, nejspíš se zcela oprávněné obáváte, aby se nesesunul. Je proto dost důležité svah pořádně zpevnit. Zpevnění svahu se dá řešit několika způsoby, záleží jen na vašich možnostech, kterou zvolíte.
Geotextilie
Zpevnění svahu docílíte položením přírodních protierozních geotextilií. Výhodou této textilie je, že rychle zaroste a nejdéle za čtyři roky se rozloží. Existují jutové textilie (jsou vhodné na sušší místa) a kokosové (na odolnější místa, třeba na břehy zahradních jezírek nebo potůčků). Pokud na svah plazivé rostliny či keře, svah bude pevnější.
Svahové nebo betonové bednící tvárnice
V obchodě si můžete vybrat z několika druhů a tvarů betonových tvárnic různých velikostí. Většinou jsou v barvě cihlové nebo šedé, takže nijak nenarušují vzhled zahrady. Z tvárnic vystavíte do požadované výšky bariéru v podobě zídky, do tvárnic pak dáte hlínu a a osadíte rostlinami, nejlépe převislými, aby tvárnice zakryly. Velmi pěkně vypadají v tvárnicích například převislé druhy jahod.
Osázení zpevňujícími dřevinami
Betonové prvky jsou sice způsob jak mít moderní zahradu ve svahu, zahrada je ale především o přírodě. Jestliže nemáte v úmyslu ve svahu cokoliv pěstovat, je ideální řešení vysadit do svahu okrasné dřeviny, které svými kořeny svah zpevní. Kromě nízkých půdopokryvných rostlin můžete zvolit okrasné keře (například tavolník, kručinka, dřišťál, brslen, půdopokryvná či šípková růže) i keře užitkové (rakytník, hloh, líska či trnka), nebo stromy. Z jehličnanů je vhodný půdopokryvný jalovec, kleč či borovice. Z listnatých stromů můžete pro inspiraci využít břízky, habr, jilm, ale krásně bude vypadat kvetoucí střemcha či ptačí třešeň.
Zdroj: zahraniční weby, foto: Pinterest