close
obrázek_2023-03-20_092346342

Při plánování zahrady je důležité zvážit výběr nejen rostlin, které chcete vysadit, ale také jejich umístění. Půdokryvné rostliny jsou skvělým způsobem, jak pokrýt holé místo v zemi. Jejich plusem je, že pomáhají udržovat půdu vlhkou a zdravou. Existuje mnoho skvělých půdokryvných rostlin, které jsou ideální pro naše klima a půdu.

Výhody půdokryvných rostlin

Půdokryvné rostliny jsou skvělým doplňkem do českých zahrad. Mohou sloužit jako ozdoba pro ploty, pergoly, zídky, ale také jako zelený stín pro terasu nebo balkon. Tyto rostliny mají mnoho výhod, které vám mohou pomoci vytvořit krásnou a příjemnou zahradu. Obvykle se jedná o nízce rostoucí rostliny, které jsou schopné růst tam, kde by se trávníku moc nedařilo.

Tyto rostliny umějí dobře nahradit trávník, jenž je náročný na údržbu. Je třeba ho pravidelně sekat, což v létě znamená i dvakrát do týdne. Trávník je nutné také zalévat, což zvyšuje spotřebu vody. Půdokryvné rostliny se rychle rozrostou, vytvoří zelený koberec, který většinou nedá šanci růstu plevele. Kromě toho jsou pěkné na pohled. Je možné je dokonce zasadit i pod stromy – například pod jehličnany.

Jaké je využití půdokryvných rostlin

  • Pokrytí stěn a plotů – Půdokryvné rostliny jsou vynikající pro pokrytí stěn a plotů, kde mohou vytvořit zelený a esteticky příjemný obraz. Kromě toho dokážou dobře eliminovat hluk a prach, který vás ruší v blízkosti silnice nebo rušného prostoru.
  • Pergoly a altány – Popínavé půdokryvné rostliny jsou skvělou volbou pro pergoly a altány, které vám poskytnou stíněné místo pro relaxaci během letních dnů. Některé z těchto rostlin příjemně voní, což vytváří romantickou a příjemnou atmosféru.
  • Okrasa zídek – Popínavé půdokryvné rostliny můžete vysadit na zídky a nechat je volně růst, aby vytvořily příjemný a esteticky příjemný vzhled vaší zahrady.
  • Vytvoření živého plotu – Půdokryvné rostliny jsou také vhodné pro vytvoření živého plotu. Nebo je můžete je vysadit na řadu podpěr, které mohou sloužit jako plot poskytující soukromí a ochranu před zvědavými sousedy.
  • Způsob ochrany proti erozi půdy – Rostliny pokrývající půdu mohou pomoci udržet zeminu na místě a snížit riziko eroze. Jejich kořeny pak zadržují vodu v půdě.

Jaké půdokryvné rostliny zasadit

  • Mochnička trojčetná (Waldsteinia ternata) – pochází z horských oblastí Evropy, ale je velmi oblíbená pro své dekorativní zelené listy a jasně žluté květy. Je vhodná pro různé typy půdy a dokáže odolat chladným zimám.
  • Rozrazil klasnatý (Veronica spicata) – je původem ze střední a východní Evropy a má přitažlivé fialové květy, které se objevují v letních měsících. Rozrazil klasnatý preferuje slunné polohy a dobře propustnou půdu.
  • Zběhovec plazivý (Ajuga reptans) – je nízká rostlina s modrofialovými květy, která se dokáže přizpůsobit různým podmínkám. Roste dobře na slunných i polostinných místech a odolává chladným zimám.
  • Pelyněk (Artemisia schmidtiana) – je aromatická rostlina s měkkými stříbřitými listy, které vypadají krásně v kombinaci s jinými kvetoucími rostlinami. Vyžaduje slunné polohy a dobře propustnou půdu.
  • Srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis) – má srdcovitě tvarované květy v různých odstínech růžové a bílé barvy. Nejlépe se jí daří na vlhké a dobře odvodněné půdě a v polostinných podmínkách.

Rostliny, které dobře kryjí půdu, je třeba vysadit od odplevelené zeminy. Než se z nich vytvoří zelený koberec, je dobré půdu chránit před vysycháním mulčem. K půdokryvným rostlinám patří také břečťan, zimolez, skalník či jalovec. Když je zasadíte, jsou poměrně nenáročné na údržbu. V tom tkví výhoda uvedených rostlin.

Až budete plánovat svou okrasnou část zahrady, zkuste popřemýšlet nad vysazením půdokryvných rostlin.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : jaropůdokryvné rostlinyrostliny

Autor Michaela

Komentáře k článku