close
rolety-den-a-noc

Moderní stínicí technika plní hned několik funkcí. Pojďme si představit rolety Den a noc. Možná budete překvapeni, jak praktické jsou a jak skvěle dokreslují atmosféru bytu.

Jak rolety Den a noc fungují?

Vnitřní okenní rolety Den a noc jsou charakteristické svými vodorovnými pruhy. Tvoří je vzájemně se překrývající látky ze dvou různých tkanin – průhledné a neprůhledné. Dvojitá látka umožňuje zatažení stejně jako v případě klasických rolet. Regulace množství světla je jednoduchá a požadovaného stupně zastínění lze dosáhnout vlastně v okamžiku jen posunutím rolety o pár centimetrů. Vždy máte na výběr mezi střídáním neprůhledného a průhledného pruhu a namotáním celé rolety do kazety.

Rolety se vytahují do kazety, která je v horní části nad oknem. Při pohybu rolety se tvoří 2 vrstvy látky. Zadní vrstva, která přiléhá k oknu, se nepohybuje. Před ní se odvíjí a pohybuje přední vrstva tak, jak klesá středová kladka, která roletu napíná.

Protože přední část látky se pohybuje přes zadní nepohyblivou látku, průhledné a neprůhledné pruhy se postupně vzájemně překrývají, takže podle vzájemné polohy se buď překrývají průhledné pásy s dalšími průhlednými, a tím umožňují zčásti slunečním paprskům vnikat do pokoje, nebo se průhledný pruh kryje s neprůhledným, a světlu tak v průniku zabráníte.

Rolety Den a noc s různým nastavením průhlednosti

To je vlastně tajemství úspěchu rolet Den a noc – absolutní flexibilita při nastavování množství světla, které do místnosti vpustíte i při úplně stažených roletách. Stačí roletou pohnout o několik centimetrů, a hned je v místnosti dostatek světla i při stažených roletách, nebo naopak ihned zatemníte.

Kromě perfektní funkčnosti také rolety Den a noc hrají roli estetickou, jelikož plní úlohu moderního designového doplňku. Rolety totiž zabírají celkem velkou plochu, a tak je důležité, aby na ně byl hezký pohled, ničím místnost nerušily a správně ladily s barvou pokoje i dalšími doplňky. A neboť je na trhu obrovské množství různých barev, vzorů a dekorů, stačí si vybrat některou z mnoha barevných variant a sladit s ostatními interiérovými prvky.

Rolety Den a noc se vyjímají v každém moderním bydlení. Hodí se do bytu, rodinného domu, ale také do veřejných prostor, kanceláře či chaty. Jinými slovy – parádu udělají všude a nemusíte se za ně stydět ani v luxusním interiéru.

Rolety Den a noc, Zebra rolety, Duo rolety – jaký je rozdíl?

Slyšeli jste už o Zebra roletách nebo o Duo roletách? Jsou to jen další způsoby označení rolet Den a noc. Jde o to, že názvy celkem výstižně a vtipně popisují různé vlastnosti tohoto typu stínění.

Proč rolety Den a noc?

Tento název ukazuje, že rolety lze nastavit na 2 různé režimy: 

  • Den. Stačí nastavit textilní pruhy tak, aby se kryl průhledný s průhledným. Světlo má pak dost prostoru osvětlovat místnost, i když pohled zvenčí i přes síťovanou vrstvu je dost obtížný. Vy ale ven uvidíte dobře.
  • Noc. Docílit plného zakrytí okna, aby vás nerušily například pouliční lampy, je opět snadné – posuňte pásy textilu tak, aby se neprůhledný pruh vždy kryl s průhledným. Mezery se tak zakryjí a máte tmu potřebnou pro klidný spánek.

I ve dne lze jednoduchým a krátkým pohybem ihned celé okno zatemnit. To ocení zejména ti, kdo pracují na směny a potřebují se vyspat přes den. Pokud se vás to také týká, doporučujeme pořídit si plně zatemňující rolety z řady Blackout.

Proč Zebra rolety?

Zebra je jasně krásné zvíře afrických savan. Pozná ji i malé dítě, a to právě díky jejím výrazným pruhům. Zebru vidíme už na dálku, ale jen v Zoo. V přírodě je to jinak.

Je zajímavé, že zebra ve svém přirozeném prostředí horkých savan se svým okolím vlastně splývá. V horkém tetelícím se vzduchu se její pruhy z dálky zdají jako vysoká tráva. Rolety Den a noc se také skládají z pravidelných pruhů, takže proto se někdy tak trochu laškovně nazývají i Zebra rolety.

Proč Duo rolety?

Tento název zase vychází ze skutečnosti, že látka rolety je sestavena ze dvou různých pruhů látek – průhledné síťoviny a neprůhledné plné látky. Tvoří spolu vždy pár neboli DUO. Podle vzájemného postavení se buď vzájemně kryjí, a tím je celé okno plně kryto, nebo jsou posunuty vedle sebe a oknem část slunečních paprsků může pronikat.

Vzájemným posouváním můžete vidět takový tanec, kdy se pásy látek plynule střídají jako při valčíku na parketu, a pozvolna se tím mění množství propouštěného světla. Někomu to může připadat, jako když na něj roleta laškovně mrká. Tak proto tedy rolety Duo.

V každém případě, ať už koupíte rolety Den a noc, Zebra rolety nebo rolety Duo, obdržíte vždy stejný typ stínicí techniky. Jde jen o obchodní označení a ve funkci se nijak neliší.

Instalace, kterou zvládne každý

Původní klasické okenní rolety byste pravděpodobně bez nějakého zaškolení asi nenainstalovali. A takové hliníkové žaluzie už by jistě vyžadovaly odborníka pro bezchybnou montáž. Zvláště, pokud nejsou sestavené. V případě rolet Den a noc nic takového nehrozí; byly navrženy s ohledem na velmi jednoduchou instalaci.

Pokud se navíc rozhodnete objednat si rolety od společnosti FEXI, která se na stínicí techniku specializuje, přijde vám roleta už složená. To je opravdu veliká výhoda, jelikož při sestavování rolety se vám nestane, že něco někam zasunete opačně, přehodíte strany, zlomíte kousek plastu či ztratíte důležitý dílek. S FEXI máte vše jak na stříbrném podnose a při montáži někdy ani nepotřebujete vrtačku či šroubovák.

Jaké možnosti při montáži rolet máte?

  1. Montáž bez vrtání. Ta je velmi oblíbená, jelikož nevyžaduje žádné kutilské dovednosti a ani nářadí. Podmínkou ale je, že máte rolety s tzv. otevřenou kazetou. Na webu fexi.cz jsme našli jak textový, tak video návod, podle kterého jsme opravdu zvládli montáž za nějaké 2 minuty. A i kdybyste momentálně neměli k internetu přístup, ke každé dodané roletě je také návod přiložen. Vlastně ani o montáž v pravém slova smyslu nejde. Stačilo doslova jen přichytit dva háčky na kazetu rolety, zavěsit celou roletu na rám okna a přilepit kladku pro vedení ovládacího řetízku na okenní rám. Takhle jednoduché to je.
  2. Montáž s vrtáním do okna. Pokud si přejete mít roletu tak nějak víc napevno, můžete úchyty pro kazetu s roletou přivrtat k oknu. Vrtání do okna zní trochu děsivě, ale jde vlastně jen o uchycení oněch dvou držáčků na kazetu s roletou. Je to jen o něco málo náročnější než prosté zavěšení na rám okna. A nebojte se, že byste okenní rám nějak poškodili. Téměř všechna okna jsou dosud opatřena běžnými žaluziemi, a ty se bez vrtání do okna ani nedají nainstalovat. Do okna jen navrtáte dva malé vruty. Vruty a vše potřebné najdete v balení s dodanou roletou. Budete jen potřebovat vrtačku a šroubováček.
  3. Montáž s vrtáním do zdi. Kdo se rozhodne nevrtat do okna, může pro upevnění rolety navrtat držáčky do zdi. A tady se vám otevírají 3 různé možnosti – vrtání do stropu okenního výklenku, do stropu místnosti před oknem a vrtání do stěny nad okenním výklenkem. Cíl je ale stejný – připevnit ony dva držáčky pro uchycení kazety s roletou. 

Je důležité vědět, jaký typ montáže preferujete už při objednávce rolety. Protože například při montáži bez vrtání si musíte objednat jen otevřenou kazetu. Jestli ale chcete vrtat, pak pro okno jsou určeny jiné šroubky než pro zeď a strop. V balení potom najdete vše, co potřebujete pro daný typ montáže včetně hmoždinek a šroubů. Vrtačku a šroubovák už musíte mít vlastní.

Zdálo by se, že vrtání, zvláště do stěn, bude hodně náročný typ montáže. Nicméně to tak není. Nejnáročnější je vyměřit díry ve zdi tak, aby byly v jedné rovině. Když se to nepovede, mohly by pak rolety být nakřivo a výsledný efekt by byl zkažený. Máte sice nějaký prostor držáčky mírně posunout a nastavit do roviny, ale jde o milimetry.

Montáž rolet s vrtáním do okenního rámu

Opět ještě zdůrazníme, že pro každý typ montáže najdete na stránkách výrobce přehledný textový a video návod k montáži.

Rolety Den a noc doplňují moderní interiér

Každý moderní interiér může vypadat trochu jinak. Různé barvy, tvary, použité materiály, doplňky nebo osvětlení. Něco ale mají všechny moderní interiéry společné. Tím je využití technologie vestavěných spotřebičů, použití jednoduchých tvarů a linií a kladení důrazu na funkční využití celého prostoru.

Jednoduchost a čisté linie se projevují i v detailech, jako jsou dveře bez zárubní, nebo právě stínicí technika, která splývá se zdmi a kryje celou plochu okna včetně okenního výklenku. V případě potřeby lze ale rolety velmi snadno vytáhnout a umožnit plné otevření okenního křídla.

Pro zakrytí celé šířky okna doporučujeme vybírat rolety v MAXI kazetě nebo v POLO kazetě. Jejich hlavní výhodou jsou vyztužená záda kazety, a tím pádem celkově pevnější konstrukce. To pak dovoluje vyrobit roletu o šířce až 240 cm. Můžete tedy překrýt celý okenní výklenek jednou roletou.

Vhodnou montáží pro takto široké rolety je vrtání do zdi nad okenní výklenek, případně do stropu před oknem. Je sice možné vrtat i do stropu přímo uvnitř výklenku, ale je potřeba počítat s tím, že roleta pak zabere asi 6 cm prostoru. Horní hrana okna by proto měla být od stropu výklenku vzdálena o něco více, aby se okna dala otevřít dokořán. Nicméně pokud stačí jen pootevřít na ventilaci, tak tam většinou problém nebývá a rolety se vejdou.

Jakou barvu rolet vybrat?

Pokud uvažujete o pořízení rolet Den a noc, bude pravděpodobně právě výběr barev tou časově nejnáročnější operací. Výběr vhodné barvy rolet se odvíjí hned od několika faktorů, které se vám pokusíme postupně přiblížit. Pojďme se společně podívat na to, jakou ideálně zvolit barvu, abyste byli s našimi roletami co možná nejvíce spokojeni. 

Co se týče průhlednosti látek, tak obecně platí, že čím tmavší tkaninu zvolíte, tím většího zastínění dosáhnete. Všechny látky rolet Den a noc Fexi ovšem částečně propouští světlo a nejsou 100% zatemňující. Většího zastínění můžete jednoduše dosáhnout pořízením tmavšího odstínu a vyšší gramáží. 

Největší míry zastínění dosáhnete tehdy, pokud si pořídíte zatemňovací rolety Den a noc z řady Blackout. Ty poskytnou vašemu domovu co možná největší zatemnění. Počítejte ale s tím, že maximální možné zastínění neznamená 100% tmu.

Jakou látku rolet zvolit do konkrétních místností?

Podle toho, jak daná látka a materiál propouští světlo, se hodí více či méně do určitých místností. Aby tedy mohly rolety dotvořit atmosféru daných pokojů co možná nejlépe, je třeba se na výběr konkrétních látek zaměřit opravdu důkladně. Jaká látka se proto hodí do kuchyně, a která je naopak vhodná do ložnice či dětského pokoje? 

Kam se hodí rolety se světlejšími látkami?

Čím světlejší látka je, tím více světla propouští. Díky těmto vlastnostem se světlejší rolety hodí především do těch místností, které nechceme úplně zatemnit, ale pouze v nich chceme příjemně regulovat míru příchozího světla. 

Světlejší látky jsou proto ideální například do kuchyní či obývacích pokojů, kde není úplné zatemnění žádané.

Kam se hodí rolety s tmavšími látkami?

Naopak blackout látky se hodí především do místností, které chceme co nejvíce zatemnit. Jak už bylo výše zmíněno, tyto látky nemají schopnost zatemnit místnost na 100 %, ale míra jejich zastínění je opravdu velmi přijatelná. Je totiž dobré si uvědomit, že se ještě stále jedná o rolety, které jsou přidělány na okně a naprostou tmu tedy ani nelze očekávat.

Ale díky svým nadmíru uspokojivým zatemňovacím schopnostem jsou blackout rolety Den a noc vhodné především do pokojů, kde spíme – tedy do ložnic, dětských pokojů a pokojů pro hosty. Takové rolety mohou během dne sloužit k příjemnému zastínění a večer, kdy se chystáme spát, je můžeme snadno naplno zatáhnout a zatemnit.

Pohodlné ovládání rolet

Modernizace proniká opravdu všude, takže se nevyhýbá ani roletám a stínicí technice obecně. Jakkoliv je ovládání rolet Den a noc snadné – stačí potáhnout za řetízek a nastavit roletu do požadované polohy, můžeme ovládání posunout na vyšší úroveň.

Tu představuje automatizace. Každou roletu můžete vybavit elektromotorkem, který práci vykoná za vás. Už při nákupu se rozhodněte, zda chcete motorek a dálkové ovládání. Ale i v případě, že už jste rolety Den a noc pořídili, lze motorek doplnit do každé z nich i dodatečně. Montáž podle návodu je opět velice snadná.

Dálkové ovládání vám dovolí pohodlně sedět a třeba z křesla u televize stiskem tlačítka zatáhnout roletu. Nebo dokonce několik rolet najednou, nebo všechny v celém bytě. A nejen to – můžete si nastavit kromě pozice „úplně zataženo“ a „úplně vytaženo“ i čtyři další oblíbené pozice.

Proč si pořídit rolety právě od FEXI?

FEXI to se spokojeností zákazníků myslí vážně, a proto nabízí nadstandardní servis. Kvalifikovaná zákaznická podpora vám poradí s výběrem konkrétního typu látky a ovládání i se zaměřením. Navíc si můžete nechat zdarma poslat až 8 vzorků látek a přesvědčit se o kvalitě produktu na vlastní oči – nejen přes internet, jako je tomu v případě konkurence.

Zdroj náhledových obrázků: Shutterstock

Tags : roletystínění

Komentáře k článku