close

Zimní období přináší zvýšené nároky na vytápění. Na jedné straně nám přináší tepelný komfort, ale na druhou stranu se podílí výraznou měrou na ceně za bydlení. Víte, jak vytápění lze pomoci, aby bylo efektivnější, a zároveň šetřilo náklady?

Teplo pro ulici?

Možná si ani mnozí neuvědomují, kolik tepla se ztrácí za radiátory. Jelikož radiátor sálá teplo do místnosti, nezamýšlíme se nad tím, že stejně je teplo vyzařované i za radiátorem. Zde však vzniká velký únik. Teplo, které by se mělo dostat do místnosti, vytápí stěnu, kde velká část i končí. V horším případě teplo přechází stěnou až na ulici. To znamená, že topíme ulici. Není to zbytečné plýtvání teplem a energií, které platíme?

Únik tepla
Únik tepla

Jednoduchý a účinný pomocník

Existuje velmi jednoduché, a přitom vysoce účinné řešení, jak zabránit teplu, aby neunikalo přes zeď, ale jak ho využít k vytápění místnosti. Je to reflexní fólie za radiátor. Její instalace je velmi jednoduchá, není třeba demontovat radiátor, stačí ji zavěsit za radiátor. Nejedná se však o běžnou fólii, používanou v potravinářství, která rychle ztrácí své vlastnosti. Reflexní fólie za radiátor je vyrobena ze speciálního materiálu, který má životnost desítky let bez změny svých vlastností.

Reflexní fólie
Reflexní fóliereflex

Vyrábí se v různých provedeních, které umožňují využití pro každý typ radiátoru, a pomáhají nejen odrážet teplo, ale i regulovat jeho směr. Použitím takové fólie dokážeme využít až 95 procent tepla ze zadní strany radiátoru, což znamená zvýšení teploty v místnosti při stejném nastavení topení o 1-3 stupně. Pokud máte doma radiátory, stále chcete vytápět ulici?

Jednoduché zvýšení výkonu

Radiátor je opravdu spolehlivý zdroj tepla. Je však možné zvýšit ještě jeho účinnost? V domácích topných systémech to můžeme udělat přísadou do vytápění. Stejně, jako se přidávají přísady do benzínu pro auta na zvýšení výkonu, i topný systém může být výkonnější. V topném systému se pro přenos tepla využívá čistá voda. Je snadno dostupná a levná. V důsledku fyzikálních vlastností však nemá nejefektivnější vlastnosti pro přenos tepla. Má vysoké povrchové napětí a obsahuje množství miniaturních vzduchových bublinek. Topný systém, který se skládá z radiátorů, trubek, expanzních nádob, není z vnitřní strany dokonale hladký, a stejně obsahuje na povrchu vnitřních stěn mnoho nedokonalostí, jako jsou mikrotrhliny a mikropraskliny.

EndoTherm
EndoTherm

Protože voda má vysoké povrchové napětí, nedokáže proniknout do těchto povrchových nedokonalostí. Přidáním přísady do vytápění se změní vlastnosti vody, voda dokáže proniknout i do všech nerovností povrchu vnitřních stěn. Zvýší se tepelný kontakt a přenos tepla, a zvýší se tím účinnost topného systému. Zrychlíme a zvýšíme výhřevnost celého systému, a radiátory zůstávají déle teplé. Topný systém s přísadou spotřebuje na udržení požadované teploty až o 15 procent méně energie, než běžný systém s čistou vodou. Tato úspora se projeví na účtech za vytápění, a návratnost investice je přibližně 4-6 měsíců.

Pomoci vytápění zvýšit jeho efektivitu a snížit náklady na vytápění se dá nejen fólií za radiátor a přísadou do vytápění, k dispozici je ještě více pomůcek, kterými výrazně snížíte účty za vytápění a energii.

Tags : jak zabránit únikům teplareflexní fólieúniky teplavytápění
Jaroslav

The author Jaroslav

Leave a Response