Tyrkysovou barvu někdo vnímá jako modrou, jiný jí naopak vidí jako zelenou. Zatímco v někom evokuje představu klidné vodní hladiny, pro někoho je naopak znázorněním divokých a nespoutaných tropů. Co se tyrkysové barvy týče, pojí se k ní hodně paradoxů, ale právě ty vás mohou v interiéru velice bavit! Věděli jste, že již staří Egypťané či indiáni pocházející z bájné Atlantidy, měli tyrkysovou barvu v oblibě? A jak se zatváříte na zjištění, že staré čínské učení Feng Shui považuje minerál tyrkys za kámen přinášející štěstí a blahobyt, který pomáhá zklidnit? Jak vidíte, tyrkysová je plná překvapení, dojmů i rozporů, ovšem jedno zůstává neměnné: v interiéru působí skvostně!
Tyrkysová – co je to za barvu?
Jak již bylo řečeno v úvodu – zatímco někdo tyrkysovou barvu bez rozmyšlení označí za modrou, pro jiného je bezesporu jasně zelená. Pravdou je, že odstíny tyrkysové barvy vznikají přimícháním zelené do modré. To znamená, že se s ní můžete setkat v mnoha variantách, kdy může být buď více zelená nebo naopak více modrá, stejně jako může být světlejší, či naopak tmavší a sytější.
Tyrkysová – a proč právě ona?
Tyrkysová má úžasnou moc interiér již na první pohled rozzářit. Na druhou stranu ale dokáže působit velice klidně a v lidech vyvolává uklidňující dojmy. Díky tomu je pasována na barvu hodící se do místností určených k relaxaci. Nemusíte se bát použít jí například v koupelně, ložnici nebo v dalším odpočinkovém prostoru. Uvidíte, že i na vás bude tyrkysová působit čistě a příjemně a že si ji u vás doma zamilujete.
Tyrkysová – kam se hodí?
Ačkoli se na jednu stranu jedná o barevně výrazný odstín, určitě vás překvapí, že je velmi univerzální a dá se využít prakticky na jakýkoli způsob. Pokud se ji rozhodnete použít v jemným pastelových odstínech, pak ji můžete do interiéru zakomponovat ve větším množství. Dále-li naopak přednost sytějšímu odstínům, doporučíme vám ji volit jen jako doplňující akcent, což znamená na doplňky či dekorace.