close
obrazek_2022-08-21_202751422

Myšlenka na uspořádání garáže může být často zdrcující, mnohdy jde totiž o prostor, kam odkládáme všechny věci, které zrovna nepotřebujeme. Díky úklidu garáže a vytvoření organizačního systému můžete plně využít úložný potenciál místnosti. Což má další výhodu v tom, že uvolní místo jinde v domácnosti.

Velký úklid

Garáž je jedním z nejoblíbenějších úložných prostorů v domácnosti, vejdou se do něj totiž rozmanité věci, které nemají své místo jinde. Vzhledem k tomu, kolik věcí v garáži je – od kol a golfových holí po žárovky a vánoční ozdoby – představa velkého úklidu může být opravdu nepříjemná. Abyste celý proces zvládli, vyhraďte si několik dní na uspořádání garáže a vytvoření plánu.

Přemýšlejte o tom, jak budete rozdělovat věci ve vaší garáži: například „nechat“, „vyhodit“ a „darovat“. A také o tom, do jakých kategorií budete věci „nechat“ třídit. To výrazně usnadní další kroky. Pokud víte, že spoustu věcí budete vyhazovat, je dobré se na to připravit. Zařízení odvozu odpadu vám usnadní práci.

Ještě, než začnete věci uklízet zpět, zkontrolujte celkový stav garáže. Pokud objevíte nějaké problémy, či je třeba údržba, je načase věnovat se tomu nyní, když je garáž prázdná.

Organizujte podle použití

Nepořádek v garáži může vzniknout opravdu snadno. Umísťujeme do ní tolik věcí, přičemž každá z nich má různé využití. Abyste mohli udělat pořádek, je důležité seskupit podobné položky. Vytvořte několik kategorií dle svých potřeb – může jít třeba o venkovní hračky, zahradní vybavení, kola, nářadí a podobně.

Jakmile vytvoříte organizační plán, uskladnění věci bude mnohem jednodušší. Snažte se nejprve uklidit ty největší položky, jelikož zaberou nejvíce místa. Menší věci můžete vyřešit později, jejich skladování je jednodušší a můžete s nimi manipulovat i potom.

Funkční rozložení

Při výběru vhodného místa pro skladování vybraných věcí je důležité zamyslet se také nad tím, jak často je používáte. Snadno přístupné by měly být například sportovní potřeby, zahradní potřeby a kola. Naopak nářadí, které často nepoužíváte, či třeba vánoční ozdoby nemusí být tak snadno dostupné, jelikož je používáte pouze občas.

Efektivní policový systém

Regály a police jsou skvělou volbou. Poskytnou dostatek prostoru pro všechny věci, navíc je můžete snadno přizpůsobit přesně pro své potřeby. I police by měly být správně uspořádány – na jednom místě skladujte podobné předměty. Jedna police tak může být věnována autopotřebám, jiná zahradnickým potřebám. Do spodních polic pak můžete umístit těžké věci, či sezónní vybavení.

Přehled o drobnostech

Abyste dokázali v garáži udržet pořádek, je třeba najít vhodné míst pro každou věc. Praktické jsou šuplíky a přihrádky, kam toho můžete hodně schovat. Ovšem myslete i na vhodné úložné prostory pro drobnosti jako jsou baterie, žárovky a podobně. Pořídit si můžete drobné průhledné krabičky. Vždy tak budete mít přehled, kde co máte. Aniž by se různorodé drobnosti kutálely po dně šuplíku či někam zapadly.

Označení

Jakmile uspořádáte celou garáž, pravděpodobně si budete pamatovat, kam jste co uložili. Ovšem ostatní členové domácnosti to vědět nemusí, možná to i vy po čase zapomenete. Abyste nemuseli zdlouhavě hledat, jednotlivé krabice a další úložné prostory vhodně označte. Praktické jsou nálepky, či můžete zvolit různě barevné boxy pro různé vybavení. I po čase tak přesně budete vědět, kde máte co hledat.

Velký úklid garáže může být časově náročný, ovšem rozhodně se vyplatí. Organizaci přizpůsobte svým potřebám, využijte praktické police, regály, různé úložné boxy, háčky a podobně. Podlaha garáže by měla zůstat čistá. Nejenže tak získáte dostatek prostoru pro parkování auta, ale prostor bude celkově působit uklizeně a organizovaně.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : autoorganizaceúklid

Autor Michaela

Komentáře k článku