close
Dětské pokoje

Jak uspořádat dětské oblečení a zavést skříni řád?

detske_obleceni

Čekáte na příchod miminka a začínáte šílet z toho, kolik máte doma oblečků a kdy je vůbec využijete? A to není nic proti tomu, jak je budete stíhat udržovat ve skříni, když vám miminko nedá chvíli spát. Vneste do dětského pokoje před příchodem miminka klid a řád díky našim tipům na uspořádání dětského oblečení.

I když je dítě malé, neznamená to, že bude mít málo oblečení. Naopak. Potřebuje spoustu pyžámek, oblečení do kočárku, fusaky, dečky – nově příchozí děti přicházejí se spoustou nových věcí. A to se může velmi rychle vymknout kontrole. Ať už máte dětské oblečení upořádané sebelépe, není žádná sranda se ve skříni přehrabovat, a to obzvláště v nočních hodinách. Zaneprázdnění rodiče totiž nemají čas na složité věci. Pokud tedy jde o organizaci dětského pokoje, klíčem k úspěchu je zachovat jednoduchost.

Jak a kdy uspořádat dětské oblečení?

Zde platí jedno zlaté pravidlo – začněte co nejdříve! Nechcete přeci chvíli před příchodem miminka lamentovat nad tím, co budete dělat s tou horou oblečení na třídění. Nedejbože to podceníte a začnete se tříděním, až budete mít doma miminko z porodnice. Věřte, že to se budete zabývat pouze plenkami a nočními směnami. Ideální je mít vše v pořádku alespoň týden nebo dva před termínem porodu. Tak budete dobře připraveni, pokud se miminko třeba rozhodne přijít na svět o něco dříve a překvapit vás.

Zkontrolujte velikosti

Nejvhodnější je samozřejmě začít třídit dětské oblečení podle velikosti. Musíte brát ale také v potaz, že ne všechny velikosti jsou stejné – mohou se lišit značka od značky. Než začnete ukládat do kategorie „velikost“, vše si rozložte a zhodnoťte. Pokud vám nějaké oblečení přijde menší, než většina i přesto, že se vyznačuje stejnou velikostí. Takové oblečení zařaďte mezi ty menší kousky.

Rozdělte oblečení podle ročního období

Zařiďte si prostor hlavně pro aktuální potřeby dítěte. Pokud budete chtít uložit všechno najednou, dojde akorát tak k přeplnění zásuvek a skříní. Zimní spacák klidně můžete uložit do vakuových pytlů a schovat do technické místnosti, kde vám nebudou nikterak zavazet.

Denní a noční oblečení

Dalším krokem je rozdělení oblečení na den a na noc. Vytvořte si samostatné zóny na pyžamka dupačky, zavinovačky a další noční oblečení. Vedle toho uložte všechny ponožky, bryndáčky, čepičky a další. Do dalšího sektoru uložte klasické denní oblečení.

Nenechávejte si malé oblečení

Ani se nenadějete a vaše malé miminko už nebude zase tak malé. Klidně vyroste přes noc a vy si toho ani nevšimnete! Akorát jeho oblečení najednou začne být nějaké malé. V takovém případě tyto kousky bez milosti musíte vytřídit. Mějte na toto oblečení vyhrazený například koš, do kterého jej můžete snadno odložit. Až na to přijde čas, rozdělte toto oblečení, a rozdejte kamarádkám nebo prodejte na bazárku.

Pozor na sentiment

Pravděpodobně si doma uchováte mnoho sentimentálních předmětů – ale zkuste být na sebe přísní a nenechávat si každý dudlík vašeho miláčka či oblíbenou látkovou plenu. Nechte si jen ty předměty, se kterými se opravdu nemůžete rozloučit. Vyhnete se tak velkým košům s oblečením, které je třeba později roztřídit.  A pokud je pro vás tak těžké rozloučit se s tím maličkým oblečením, zkuste z něj třeba ušít nějakého panáčka či kapesníček.

Účinný pomocník

Určitě se vám budou při rozdělování oblečení hodit různé krabice, pořadače, rozdělovače šuplíků a další věci, abyste od sebe rozdělili všechny kategorie a zpřístupnili to, co potřebujete, aniž byste se museli prohrabávat horami oblečení. Ponožky a doplňky dejte do sáčků na zip označených jejich velikostí a ty také umístěte do příslušných košů.

Zdroj foto: www.freepik.com

Zdroj textu: www.thespruce.com

Komentáře k článku