close
Tipy & Triky

Jak vyčistit zaprané oblečení? Aneb červená ponožka v bílém prádle nemusí být konečná pro vaše oblečení

obleceni

Zapomněli jste červenou ponožku mezi zbytkem bílého prádla? Stává se to nám všem – máme plnou pračku bílého prádla – a po vyprání je prádlo najednou růžové. Nemusí to ale znamenat, že teď všechno prádlo vyhodíte, nebo budete chodit růžoví. Nic není ztraceno a dá se to ještě zachránit.

Jak dostat růžovou barvu z bílého oblečení?

To, že je potřeba prát barevné a tmavé prádlo odděleně od bílého, víme snad všichni. A to i v případě, že prádlo bylo již mnohokrát práno. K pouštění barvy může dojít prakticky kdykoliv, takže je potřeba být při praní opravdu opatrní. Před praním nového oblečení si vždy ověřte, zda neuvolňuje barvu. Můžete to udělat například tím, že oblečení otestujete na malém nepozorovaném místě nebo ho namočíte do studené vody.

První pomoc

Když vyložíte prádlo a všimnete si nechtěně obarveného oděvu, je nezbytné jej co nejdříve oddělit a vložit pod tekoucí vodu – ale hlavně ne horkou, zásadně studenou. To pomůže zabránit dalšímu usazování barvy. Horká voda způsobí, že se barva ještě více spojí s látkou.

Ocet

Ocet se využívá v domácnosti prakticky na čištění všeho, ale na zaprané oblečení je to prostě top. Zaprané oblečení namočte do studené vody a octa v poměru 1:1 alespoň na půl hodiny. Barva se tak z vláken uvolní. Pak už je vyperte, jak jste zvyklí a prádlo bude opět bílé.

Odstraňovač skvrn

Pokud se vám zapere jenom malá část na oděvu, nesmíte skvrnu nikdy třít, tak by se jenom usadila více. Využijte proto odstraňovač skvrn, který aplikujete na zabarvené místo. Nebo si připravte domácí roztok smícháním stejných dílů jaru na nádobí a peroxidu vodíku. Pomocí měkkého kartáče jemně vmasírujte do látky a nechte jej působit 10-15 minut. Následně opláchněte postižené místo studenou vodou a vyperte jako obvykle.

Bělidlo

Abyste udrželi bílé prádlo opravdu bílé, je třeba jej prát na vysoké teploty, i když z ekonomického hlediska je lepší prát na nižší teploty. Praní bílých oděvů v horké vodě může pomoci účinně rozložit a odstranit skvrny, zejména v kombinaci s kvalitním pracím prostředkem nebo alternativním bělidlem, které je bezpečné pro použití s jakýmkoli barevným oděvem. Jen nezapomeňte zkontrolovat symboly pro praní na štítku pro péči o oděvy, abyste se ujistili, že je bezpečný pro horkou vodu.

Jak předcházet zaprání oděvů

Nejjednodušší způsob, jak zabránit úniku barvy při praní, je roztřídit oblečení do přehledných kategorií podle jeho barvy a podle toho, jaký druh praní potřebuje. Pokud máte třeba nějaký černobílý oděv, můžete použít ubrousky na zachycení barvy. Ty jsou vyrobeny z vysoce absorpčních vláken, takže jednoduše nasáknou barvivo bez ohledu na to, kde se zrovna v pračce nachází.

Jakou barvu bude mít bílé oblečení po vybělení?

Bělidlo změní jakoukoli růžovou barvu – ať už záměrnou, nebo přenesenou barvou – na bílou nebo načervenalou bělobu. Díky tomu je ideální pro navrácení bílého oblečení do původní barvy, ale může trvat přibližně dvě praní, než se dostaví dokonalý výsledek.

Pokud používáte bělidlo při praní často, stojí za zvážení, zda místo něj nepoužívat šetrnější alternativu, abyste předešli poškození vláken oblečení, pračky, pokožky nebo zdraví drsnou chemickou látkou. Po ošetření oděvu před praním dvakrát zkontrolujte, zda na něm nezůstaly skvrny, a pokračujte v ošetřování podle potřeby, dokud nebude oděv opět zářivě bílý.

Zdroj foto: www.freepik.com

Zdroj textu: www.thespruce.com, www.realsimple.com

Tags : oblečení

Komentáře k článku