close

Atmosféra, kterou dokáže vytvořit skutečný oheň v krbu, je přímo magická. Navíc může být i finančně výhodným zdrojem tepla. Mít v domě krb nebo krbová kamna je prostě dobrý nápad,  pokud správně vyberete.

Konečné rozhodnutí přitom závisí na několika faktorech, například i na tom, zda je dům zateplený.

Parametry zařízení, které  je třeba zvážit

Typ krbu nebo krbových kamen. Teplovzdušné krby mají obvykle vyšší tepelný výkon, hodí se proto zejména do starších domů či na chalupy. Zařízení s teplovodním výměníkem se doporučují tam, kde není možné umístit krb či kamna do centra stavby, případně dispoziční řešení komplikuje distribuci teplého vzduchu. Akumulační krby jsou vhodné zejména do současných nízkoenergetických domů, které nepotřebují vysoký tepelný výkon. Dokáží uvolňovat teplo rovnoměrně a nevytvářejí výrazné proudění vzduchu, výhodou je i to, že teplo sálají i po vyhasnutí ohně.

Tepelný výkon musí odpovídat typu stavby. Starší dům má větší ztráty tepla, proto potřebuje zařízení s vyšším výkonem. Nový dům potřebuje co nejnižší výkon, aby nedocházelo k přehřívání interiéru. Vhodný výkon se stanoví na základě tepelných ztrát a objemu vytápěného prostoru. Každý krb disponuje regulací výkonu, přesto není vhodný ani poddimenzovaný, ani zbytečně vysoký výkon.

Co ještě zohlednit

Mezi další kritéria výběru patří jistě schopnost akumulovat teplo. Tím, že se tepelný výkon rozloží na delší čas, sníží se také na přijatelnou úroveň. Navíc stačí přiložit pouze jednou za 6 až 12 hodin.

Účinnost se odráží na spotřebě paliva, a tedy i na nákladech na vytápění. Pokud počítáme s životností krbu kolem 30 let, náklady na jeho provoz jsou podstatnou položkou, investice do kvalitnějšího výrobku s vyšší účinností se tedy určitě vyplatí.

Při výběru zohledněte napojení na komín, na externí přívod vzduchu, přikládání z druhé místnosti, velikost popelníku a manipulace s ním, čištění skla a ohniště a v neposlední řadě i údržba a dostupný servis.

Tags : krbkrbová kamnatypy krbuvýběr krbu
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response