close

Funkční okapový systém je důležitý pro odvádění srážkové vody ze střechy od obvodových zdí domů a brání tak podmáčení či vzniku vlhkých fleků a případně i plísní. Aby okapy oprvdu fungovaly, je potřeba je pravidelně kontrolovat, čistit nebo i opravit, pokud je to nutné.

Pro správnou funkci je také důležité, aby žlaby i vpusť byly správně dimenzované, aby dokázaly zachytit i přívalové deště či ustály vrstvu těžkého sněhu. Vnitřní strana žlabu, která přiléhá k budově, musí být vyšší, aby zadržela vodu směrem od objektu a v případě prudkých srážek nechala déšť přetékat po vnější straně okapu.

Čistěte před zimou i po zimě

Nejčastěji se okapy zanášejí spadaným listím, takže na podzim je kontrola opravdu nutná. Lopatkou vyberte ze žlabů všechno listí, větvičky a další nečistoty, které tam napadaly. Pokud byste je neodstranili, postupně by je voda transportovala do odpadní roury a ucpávaly by ji.

Při čištění postupujte od výtokového otvoru na konec a vše pečlivě odstraňte. Do vyčištěného žlabu nakonec nalijte vodu, abyste se ujistili, že správně odtéká, případně že nejsou nikde žádné netěsnosti. Vyčištěný suchý žlab se vyplatí ošetřit asfaltovým nátěrem, tak vám vydrží mnohem déle.

Opravy, které zvládnete sami

Nejčastější potíž s okapy bývá ta, že se zanáší a ucpává odtoková roura. V takovém případě demontujte horní koleno a propláchněte ho. Rouru můžete propláchnout a uvolnit proudem vody z hadice. Jestliže se okap ucpává často, dejte na vrchní odtokový otvor mřížku, která zabrání nečistotám postupovat do roury.

Jestliže se žlab okapiu v některých místech prohne, je třeba ho znovu uchytit, aby voda mohla odtékat do odpadu. Sami si můžete vyměnit i zkorodované části, jestli si na to troufnete. Na větší opravy si ale raději pozvete zkušeného klempíře, ať máte jistotu, že bude vše správně fungovat. Předejdete tak případným větším škodám a nákladům na jejich odstranění.

Tags : jak čistit okapyokapový systémucpané okapy

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response