close
home-3593732_640

Pokud je součástí vašeho bytu balkon, máte velkou výhodu oproti těm, kteří po něm marně touží. Můžete se na něm celé léto slunit, vychutnávat si ranní či odpolední kávičku, pěstovat květiny a klidně i rajčata nebo jahody, je prostě multifunkčním prostorem. 

Jestli stavíte dům a s balkonem počítáte, hodí se vám jistě návod na to, jak na něm položit dlažbu. Čas od času je ale nutné zkontrolovat dlažbu i na balkoně starším a jednou nastane chvíle, kdy je třeba ho znovu vydláždit.

Příprava podkladu

Dláždění balkonu začíná kontrolou povrchu. U novostavby, kde se pokládá dlažba na beton, je důležité ho zkontrolovat kvůli případným prasklinám a provést test savosti. Jestli na podlahu nalijete vodu a ta se do 2 – 3 minut vsákne, je podkladový beton špatný a je nutné nanést tenkovrstvý beton na opravu.

Jestliže je na opravovaném balkoně původní dlažba, zjistěte si, jestli se bude muset odstranit tak, že na ni poklepete. Jestliže “duní”, je jako podklad pod novou dlažbu nevhodná a je nutné ji odstranit. Stará dlažba musí být odstraněná včetně původního lepidla, jen tak máte jistotu, že na ní bude nová vrstva držet. jestli budete pokládat na starou dlažbu, velmi pečlivě ji odmastěte a vyčistěte spáry. Následuje penetrace s křemičitým pískem, která zajistí snadné přilnutí materiálů. Na novou dlažbu pak použijte disperzní lepidlo.

Výběr dlažby a pokládka

Na balkon volíme zásadně venkovní mrazuvzdornou dlažbu, ideálně s protiskluzovou úpravou. Flexibilní a mrazuvzdorné zvolte i lepidlo. tyto materiály nevsakují vodu a nehrozí tedy, že by se roztrhly mrazem. Podle zvolené dlažby si rozměřte povrch a pokládku tak, aby mezi jednotlivými dlaždicemi byly 3 mm mezery. Dlažbu začněte pokládat od vnější strany balkonu, u stěny domu (pod střechou) můžete končit půlenými dlaždicemi. Řezné hrany totiž sají vlhkost, proto není dobré je vystavovat povětrnostním vlivům.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku