close
Spolupráce

Jak zařídit malou koupelnu chytře a funkčně?

hc4xf9dnj0-goldea-1200×1200

Bydlíte v panelovém bytě nebo malém domečku s miniaturní koupelnou? Některé věci lze vyřešit chytrou volbou vybavení a doplňků. Pomůžeme vám vybrat nejlepší řešení pro váš byt.

Koupelnová předložka
Koupelnová předložka

Sprcha místo vany

Pokud nejste fanouškem lázní, můžete si do budoucna bez výčitek odpustit vlastnictví vany a vyměnit ji za sprchový kout. Zejména starším osobám se sprchový kout hodí z praktických důvodů mnohem víc. Výměnou vany za sprchu ušetříte v místnosti až dva metry místa.

Pokud vám nevadí se trochu skrčit, můžete si pořídit minivanu kratších rozměrů do délky 150 cm; i takovou sanitu lze proměnit ve sprchový kout připojením závěsu nebo zástěny.

Tvar a umístění sanity

V některých případech se dá mnoho prostoru nahnat pořízením hranaté sanity namísto oblé, která příliš překáží v prostoru. Na trhu se nabízejí i vany nebo umyvadla zkosených tvarů. Díky nim můžete v koupelně projít úzkým prostorem.


Možná vás také překvapí nabídka prodejců sanitárního zařízení, které se dá navzájem kombinovat, například umyvadlo v kombinaci s vanou, načež se umyvadlo umístí nad zúženou část vany.

Posuvné dveře

Největším problémem stísněných prostor jsou výklopné nebo křídlové dveře. Výklopné dveře značně zmenšují prostor a možnost pohybovat se v prostoru. Mnoho volného prostoru tak zachráníte také pořízením posuvných nebo shrnovacích dveří, a to nejen u vchodu do místnosti, ale také do sprchového koutu.

Pokud máte v koupelně také toaletu, můžete posuvné dveře využít jako předělovací stěnu.

Světlé barvy

Do stísněných prostor, zvláště pokud nemají okno, se doporučuje použít světlé barvy, a to jak ve formě dlažby, tak ve formě nástěnné malby. Můžete použít šedou, krémovou nebo pastelové odstíny. Mnoho lidí se snaží řešit tento problém šalamounsky, a to použitím tmavé dlažby na podlahu. Nicméně i taková udělá více škody, ne užitku, protože naprosto přesně orámuje malost prostoru, o kterém mluvíme. Pokud vám bude chybět tmavá barva, zkuste doplněk, jako je koupelnová předložka.

Umístění pračky

Mnoho rodin si koupelnu zmenšuje umístěním pračky. Z logických důvodů: buď není možné umístit ji jinam z prostorových důvodů, nebo jinde po bytě nejsou rozvody pro odpad a vodu. Existují však druhy umyvadel, které jsou přizpůsobené tomu, aby se pračka vešla pod něj. Zvažte také, zda nepořídit pračku s vrchním plněním, které bývají mnohem užší.

Prosvícení prostoru

Zásadním způsobem, jak využít světlo v místnosti, je umístění několika zrcadel. Pokud nemáte v místnosti okno, nevadí. Zrcadla prostor opticky zvětší. Světla umistěte v prostoru strategicky. Nestačí jedno větší světlo. Je dobré doplnit například bílým LED páskem úložné prostory a také okraj zrcadla, které slouží k líčení a úpravě vlasů.

Skladovací prostory

Pořiďte si skříňku pod umyvadlo, do níž budete moct uložit ručníky, chemické prostředky a další věci. Při výběru skříněk navíc volte úzký vysoký nábytek nebo závěsné skříňky. Velkou službu vám také prokáže visací lékárnička s otočnými zrcadly.

Autor Jaroslav

Komentáře k článku