close
Koupelny

Jak zařídit moderní koupelnu a co by v ní určitě nemělo chybět?

obrázek_2023-03-08_073413565

Koupelna je místem, kde se člověk věnuje své hygieně, ale také odpočinku. Možná i vy se občas naložíte do teplé vody s pěnou nebo koupelovou solí ve vaně a budete si užívat volné chvíle k relaxaci. Z tohoto důvodu by koupelna měla být zařízena tak, abyste se v ní cítili především příjemně. Jak by měla vypadat moderní interiér koupelny?

Jak vybrat umyvadlo

Prostor koupelny je dán rozměry místnostmi. To je základ, ze které při jeho zařizování budete vycházet. Může se stát, že místa mnoho mít k dispozici nebudete, přesto budete potřebovat koupelnu zařídit především prakticky. Nejdůležitější je v ní sprchový kout, případně vana a umyvadlo. Nejprodávanější jsou klasická závěsná umyvadla, u kterého je sifon schován za sloup nebo polosloup. Oblibu si získávají umyvadla nábytková, jejichž součástí je skříňka.

Je-li vaše koupelna prostorná, tak rozhodně sáhněte po elegantním a stylovém umyvadlu zapuštěnému do desky. A rovnou si pořiďte dvě vedle sebe, ať se doma nehádáte. U jednoho si můžete čistit zuby vy a u druhého váš partner.

Mezi designové kousky patří polozapuštěná umyvadla. Jedná se o netradiční řešení stejně jako umyvadlové mísy, které se umisťují na koupelnovou desku.

Rozhodující je materiál, tvar a velikost

Tradičně se používají keramická umyvadla, jejichž kvalitu prověřil čas. Vedle nich se stále více prosazují skleněná umyvadla nebo z litého mramoru. Při jejich výběru byste měli dbát na jejich správnou velikost. Z příliš malého umyvadla by stříkala voda na všechny strany, velké by zase zabíralo místo v koupelně. Standardní velikost se pohybuje mezi šířkou 50 až 65 cm a hloubkou 42 až 50 cm a patří k nejprodávanějším.

Co se tvaru týká, volit lze mezi elipsou, čtvercem, obdélníkem, kruhem či půlkruhem. Ve velké části koupelen nejspíš najdete umyvadlo ve tvaru půlkruhu, protože se jedná o ergonomický model.

Nezapomeňte na úložný prostor

Součástí koupelny je také místo, kam se ukládají nejrůznější kosmetické přípravky, které se používají k osobní hygieně. Zde asi budete vybírat podle toho, jak velký prostor budete mít k dispozici. Někdy si budete muset vystačit s menším otevřeným regálem, jindy místo vystačí i na větší uzavíratelnou skříňku. Tu lze postavit na podlahu i zavěsit na zeď. K dostání jsou i koupelnové stěny se šuplíky a policemi.

Materiál koupelnového nábytku by měl být odolný vůči vlhkosti, jejímuž působení bude v koupelně každý den vystavený.

Praktické zrcadlo a osvětlení

Co by to bylo za koupelnu, kdyby v ní chybělo dostatečně velké zrcadlo. Pověste si ho na stěnu tak, abyste se v něm dobře viděli. Na výběr máte samostatná zrcadla i zrcadla se skříňkou, díky které získáte další úložný prostor. Výhodné je, když je jeho součástí i LED osvětlení s neutrální nebo bílou barvou.

Výhodou LED světel je jejich malá energetická náročnost a moderní vzhled. Není problém kromě bílé barvy zvolit jiný odstín osvětlení. Světlo by mělo být umístěno tak, abyste na sebe všude dobře viděli. Nejčastěji se používají bodová světla, umístěná například nad nebo vedle zrcadla.

Co dát na podlahu

Klasickou podlahovinou do koupelny je keramická dlažba. Nabídka v koupelnových studiích je poměrně bohatá. Její výhodou je ideální kombinace s podlahovým topením. Pro někoho se ale může zdát poměrně chladná, a tak raději volí exotické dřevo – například teak, který velmi dobře odolává vlhkosti. V minulosti se například používal na výrobu lodí.

Do koupelny kupodivu lze dát i vinylovou podlahu, která umí imitovat různé materiály. Jedná se o levnější variantu než přírodní dřevo, přitom výsledný efekt je více než dobrý. Pokud zvolíte voděodolný laminát, tak i ten se v koupelně bude hezky vyjímat.

Při zařizování koupelny byste měli vycházet z toho, co se vám líbí. Lze se také nechat inspirovat moderními trendy.

zdroj foto: www.freepik.com

Tags : osvětlenípodlahaumyvadlo

1 Comment

  1. Rekonstrukce koupelny mě vyloženě bavila, člověk si jí tak má šanci udělat podle svého a ve výsledku dojde k tomu, že by si tak mohl překopat celý dům, kdyby k tomu měl potřebný finance…

Komentáře k článku