close
no thumb

zarovky1Současné bydlení vypadá úplně jinak, než jak tomu bylo třeba před deseti či dvaceti roky, tedy aspoň v případě, že jdete s dobou. Změnilo se téměř vše, stejné je to i v problematice interiérového osvětlení. Nabídka nejrůznějších svítidel je opravdu obrovská, v podstatě se dá tvrdit, že si na své přijdete, ať již vyznáváte jakýkoliv styl.

Dnešní svítidla využívají i zcela odlišné zdroje světla. Zapomeňte na klasické žárovky, i když vlastně ty, co se využívají nyní, pracují na stejném, nebo podobném principu, alespoň tedy některé z nich. Velké uplatnění, rozšíření a oblibu zažívají také LED diody a LED žárovky, ty potom fungují trochu jinak. A proč jsou LED zdroje v záběru? Je to hlavně tím, že dokážou šetřit elektrickou energii, aniž by byla ubrána potřebná intenzita osvětlení. Obecně se dá říci i to, že dochází k trendu zmenšování rozměrů, znamená to, že nové světelné zdroje jsou výrazně menších rozměrů. Jsou vyráběny obvykle sériově, jejich produkce počítá s využitím nejmodernějších technologií a postupů.

zarovky3

Světelné zdroje E14, G9 a G4

Koupíte-li si nové světlo, určitě vás bude zajímat, jaké bude produkovat osvětlení, samozřejmě se budete pídit i po tom, jaký konkrétní zdroj osvětlení do něho bude potřeba, případně i jak dlouho vydrží a kolik bude stát. Aktuálně se v problematice interiérového osvětlení využívají především tři nejrozšířenější typy světelných zdrojů. Ten, který je nejblíže klasickým žárovkám, jsou žárovky s paticí E14. Jedná se v podstatě o žárovku, která vypadá úplně stejně, jak ty, které známe z dřívějších dob, ale má menší průměr závitu. Žárovky typu E14 jsou k mání v mnoha provedeních, ty se od sebe liší jak výkonem, tak i energetickou náročností. Rovněž i jejich provedení, tvar a barva bývá širokospektrá. Dále se dostáváme do novější kategorie, kterou představuje miniaturní žárovka typu G9. Nenechte se však zmýlit, že malé rozměry neposkytnou dostatek světla, spíše naopak! Podobné je to i v oblasti šetření energie, žárovky G9 vydrží velmi dlouho. Jedná se v podstatě o jakousi malou žárovku, která má vyvedeny dva póly. Žárovka G9 se nasazuje zasunutím. G9 jsou k mání opět v mnoha variacích! Posledním typem moderních zdrojů světla, o kterých se zmíníme, jsou spíše než žárovky, tak diody s označením G4. Jedná se o na první pohled malinké žárovečky, které se vyznačují vysokou životností. Diody G4 jsou nabízeny v méně variacích.

zarovky2Všechny tři typy zdrojů jsou napájeny 220 volty, tedy klasickým napětí elektrické sítě v interiérových i exteriérových prostorách. Některé z nich, třeba G4, dokážou svítit i při menším elektrickém napětí, mohou tak po regulaci třeba zářit s menší intenzitou nebo pouze jakoby doutnat! Existuje samozřejmě i nespočet dalších typů, tyto jsou však přece jen nejčastější. Jejich pořizovací cena se různí dle konkrétních parametrů, ta nejnižší začíná někde okolo dvaceti korun, naopak nejvyšší hranice může přesáhnout i tisíc korun, tam se již však jedná obvykle o nějaké speciální provedení!  

Tags : osvětlenítechnika

Komentáře k článku