close
Lozni_soupravy_TACHE_green-povleceni-PARIS_8859

Pohodlí v noci, kdy se chcete dobře vyspat, ovlivňuje několik faktorů. Jednak samozřejmě musíte mít k dispozici kvalitní postel, důležitou roli však hraje rovněž ložní povlečení. Při jeho výběru je třeba si dát pozor zejména na materiály, z něhož je vyrobeno.

Bavlněné ložní povlečení

Klasikou je pro ložní povlečení bavlna. Tento materiál je používán již odnepaměti a je stále velmi populární. Pokud zvolíte produkty, které jsou vyrobeny ze 100% bavlny, máte jistotu, že se vám v posteli bude spát velmi příjemně. Povlečení z bavlny příjemně hřeje, takže je vhodné i pro zimní období, kdy se člověk rád zachumlá pod deku.

Je pro ložní povlečení bavlna vhodná i z jiných důvodů? Zcela jistě ano. Velkou předností tohoto materiálu je fakt, že bavlna je velmi měkká. Záleží samozřejmě na tom, jak o ni pečujete. Například po každém vyprání je vhodné bavlněné povlečení vyžehlit.

Egyptská bavlna

Zvláštním druhem je takzvaná egyptská bavlna. Tento materiál je pro ložní povlečení rovněž vhodný. Jde o zvlášť zpracovávanou bavlnu, která je sbírána ručně. Nedochází tak k jejímu znečišťování. Díky tomu je mimořádně jemná. Vyznačuje se také hustší strukturou.

Pro ložní povlečení egyptská bavlna není vhodná jen z výše uvedených důvodů, ale také proto, že má zajímavý lesk. Ten je ještě zvyšován speciálním procesem, takzvaným mercerizováním. Povlečení se pak díky tomu krásně leskne, což mu dodává nádech jistého luxusu. Pro běžné používání postačí klasické bavlněné povlečení. Pokud si však chcete dopřát skutečný luxus, pak je povlečení z egyptské bavlny určitě dobrým řešením.

Krepové povlečení

Povlečení vybírejte i s přihlédnutím k ostatním prvkům ložnice nebo dětského pokoje /
Povlečení vybírejte i s přihlédnutím k ostatním prvkům ložnice nebo dětského pokoje /

Pokud je použit pro ložní povlečení krep, neznamená to, že jde o speciální materiál. Krepové povlečení je totiž rovněž vyráběno z bavlny. Pojem krep označuje pouze to, že má oproti klasickým bavlněným produktům jiný vzhled. Charakteristickým rysem je jeho zvrásnění, které se pravidelně střídá s hladkými částmi. Jinak je krepové povlečení zpravidla vyráběno ze 100% bavlny. Na trhu jsou však i produkty, které se vyrábějí z polyesteru. Takovéto povlečení však není příliš vhodné.

Raději volte přírodní materiály

Obecně platí, že pro ložní povlečení jsou vhodné spíše přírodní materiály, zejména již několikrát zmiňovaná bavlna, ať už v klasické podobě nebo v podobě krepu či saténu. Umělé látky totiž nejsou tak příjemné při kontaktu s pokožkou, navíc si neudrží tak dlouho svoje původní vlastnosti. Na druhou stranu jsou zpravidla levnější.

Tags : povlečení

Komentáře k článku