close
obrázek_2023-05-08_193903400

Vysněným bydlením řady lidí, jak jednotlivců, tak i rodin s dětmi, je mít svou vlastní nemovitost. Někteří to řeší koupí bytu, jiní staršího domu a následnou rekonstrukcí. A další se pouští do stavby svého rodinného domu, čemuž ale předchází nejprve pořízení pozemku. Ve své podstatě se jedná o výhodnou investici. Tu je ale třeba vynaložit účelně tak, abyste byli spokojeni. Kde stavební parcelu najít?

Co je třeba zvážit před koupí pozemku

Když se tísníte v nájemním bytě 2+1, platíte vysoký nájem a byt vám neříká pane, je to kolikrát k zoufání. I proto trendem až do současné doby byla koupě bytu do osobního vlastnictví, nejčastěji na hypotéku. Vzhledem k podmínkám, za jakých se aktuálně hypotéky poskytují, bude stále více lidí nuceno žít v nájemném bydlení.

Patříte-li ovšem mezi šťastlivce, kteří na hypotéku dosáhnou, a navíc máte našetřeno pár desítek tisíc korun bokem, tak se s chutí můžete pustit třeba i do stavby svého vlastního domu. Cesta k němu vede přes koupi pozemku. Zde je třeba začít. Při jeho výběru byste si měli ujasnit několik faktů:

  • vhodná lokalita,
  • město, nebo vesnice,
  • občanská vybavenost,
  • cena.

Volba pozemku je zásadní v tom, že výstavba rodinného domu není levnou záležitostí, navíc tu budete bydlet nejspíš více než pár let. Mělo by se vám tedy v dané lokalitě líbit, měli byste s ní souznít. Někomu se líbí ve městě, jiní vyhledávají odlehlá místa. Důležitou součástí bydlení je existence občanské vybavenosti. Co si pod tím představit?

Jedná se o dostupnost veřejné dopravy, obchodů, škol, školek, lékařské péče i kulturního a sportovního vyžití. Toto všechno již patří k modernímu způsobu života a značným způsobem ho zjednodušuje. Nejste-li tedy přímo samotáři, kteří by chtěli žít mimo civilizaci někde u lesa, mít pole a hospodářství, tak nejspíš pro vás bude občanská vybavenost podstatná. Nakonec i kdybyste chovali dobytek a pěstovali zeleninu, tak blízkost lékařské péče jistě oceníte.

Jsou lokality v České republice, kde pozemek pořídíte výrazně levněji než jinde. Nevadí-li vám se kvůli tomu odstěhovat a změnit práci a školy, tak je to určitým řešením, jak ušetřit.

Kde se po vhodném pozemku podívat

Pravděpodobně si prohlédnete nabídku realitních kanceláří na jejich webových stránkách, jestli se na nich nenajde zajímavý pozemek ke koupi. Je to jedna z možností. Můžete se také vydat přímo do terénu, nebo se poptat po známých, nemají-li informaci o volné stavební parcele.

Jestliže narazíte na místo, kde by se vám líbilo a je zde k prodeji stavební pozemek, tak je před vámi další důležitý úkol. Měli byste si o něm zjistit co nejvíce informací. Pozemek může na první pohled vypadat velmi dobře, je v pěkné lokalitě se zajímavým výhledem do okolí. Co když ale v budoucnosti se plánuje, že okolo něho povede dálnice? Abyste takto nenarazili, měli byste nahlédnout do územního plánu, který je k dispozici na konkrétní stavebním úřadě.

Inženýrské sítě, právní a jiná omezení

Nezbytné pro výstavbu rodinného domu jsou inženýrské sítě – elektřina, plyn, voda, kanalizace. Mělo by vás zajímat, jestli se na daném pozemku nacházejí, případně za jakých podmínek by bylo možné se na ně připojit. Obvykle tato data zjistíte u jejich správců.

S pozemkem se může pojit určité omezení vlastnických práv. Jedná se o tzv. věcná břemena – například věcné břemeno stezky, cesty, průhonu. Znamená to, že přes daný pozemek je možné chodit pěšky či na kole, případně jezdit vozidly či přes něho hnát dobytek. Kdo stojí o to, aby mu po jeho vlastní parcele chodili cizí lidi?

Přitom věcná břemena se prodejem přenášejí na nového majitele nemovitosti, který je povinen je strpět. Informace o nich najdete v katastru nemovitostí. V něm najdete i data o tom, jestli se pozemek náhodou nenachází v památkové zóně nebo chráněné krajinné oblasti. Pokud ano, obvykle by to znamenalo potíže při výstavbě nemovitosti.

Uvažujete o stavbě vlastního rodinného domu?

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : Bydlenídůmpozemekstavba

Komentáře k článku