close
zaclony3

Záclony představují základní prvky valné většiny interiérů. Dávno však už neplatí, že by všude, kam se podíváte, visela dlouhá bílá záclona! Díky dnešní moderní době nemusí být prakticky nic neobvyklé. Nabídka je bohatá, takže i u záclon je jisté, že si na své přijde příznivec každého stylu. Velmi oblíbené jsou i krátké záclony.

Asi netřeba nějak vysvětlovat, co si pod pojmem krátké záclony představit. Ve stručnosti se jedná o záclonu, která není až po zem, kolikrát dokonce nezakrývá úplně celé okno. Krátké a polokrátké záclony jsou k mání v mnoha provedeních. Liší se samozřejmě svými rozměry, konkrétně šířkou, kterou je zapotřebí přizpůsobovat konkrétním oknům. Délka je potom čistě vaší záležitostí, při jejím výběru uplatníte vaši představu a estetické cítění. Mnoho krátkých záclonvykrojení a to buď v podobě půlkruhu, případně několika půlkruhů nebo jiných rovinných obrazců či různých výčnělků a výběžků. Při výběru jakékoliv záclony, je samozřejmě velmi důležitý i aspekt ornamentu. V závislosti na tom, zda chcete, aby do interiéru pronikalo více, nebo méně světla volíte hustotu motivu. Existují velmi řídké záclony bez jakýchkoliv motivů, přes záclony se středním rozložením motivů až po velmi husté záclony. Tento aspekt je vhodné porovnávat rovněž s celkovým stylem a výbavou daných místností. Krátké záclony lze připevnit buď pomocí háčků či tzv. „žabek“, nebo je nasunout na záclonovou tyč.

Krátké a polokrátké záclony jsou k dispozici v mnoha variacích

Rozhodnete-li se pro krátkou záclonu, která zakryje však celé okno, z venkovních prostorů v podstatě nikdo nepozná, že jde o kratší variantu. Naopak pokud upřednostníte velmi krátkou záclonu s patřičným vykrojením, počítejte s tím, že budete dobře vidět ven, ale bude také vidět i z ulice nebo zahrady do vašich místností. Hlavně večer pak zřejmě mnohem častěji použijete žaluzie. Vykrojené záclony však působí velmi elegantně a stylově. Umístíte-li do okna některou z pokojových květin, bude také dělat jak ve vnitřních prostorách, tak i z druhé strany množství krásy. Zapomenout nemusíte ani na záclonové dekorace, které zde lze připevnit!

Samostatnou kapitolou jsou potom barevné záclony, i ony mohou vypadat v některých případech moderně a líbivě. Pozor však na přílišnou „divočinu“. Pokud se vzhlédnete v krátkých záclonách a vyzkoušíte je, dá se předpokládat, že ve velmi krátkém čase přejdete ve všech místnostech na tento typ. V podstatě to bude i lépe vypadat, pokud budete mít v celém bytě podobně řešené okenní prostory! Je to totiž něco jiného, většinou líbivého, krátké záclony zkrátka zažívají velký boom. A jaká je pořizovací cena krátkých a polokrátkých záclon? Pohybuje se v řádech stovek korun, tedy žádná závratná suma na to, jak dokážou oživit někdy přehnaně nudný a konzervativní stereotyp! Krátké záclony vyniknou na každém okně, komfortně však působí na těch větších, tak třeba na balkonové stěně, která se skládá jak z oken, tak i balkonových dveří.    

Tags : design

Komentáře k článku