close
pohodlne-spani

Každý z nás to zná, probudit se po probdělé noci s bolavými zády je opravdu nepříjemné a ovlivňuje nás to celý den. Jsme unavení a podráždění. Takovýmto stavům lze ale předcházet nákupem správné matrace pro náš pohodlný spánek.

Vyberte si tu správnou matraci!

Výběr ideální matrace pro odpočinek je pro dobrý spánek zásadní. Kvalitní spánek je důležitý pro naše zdraví, protože nám umožňuje vykročit do nového dne správnou nohou a se správnou energií. Proto byste si měli vždy vybrat kvalitní matraci, která vám zajistí klidný a spokojený spánek. Hlavní je se cítit příjemně zrelaxovaně a vstávat každý den plní energie a dobré nálady. Ideální matrace musí dobře unést váhu těla, správně podepřít páteř a zlepšit kvalitu spánku, aby byl život lepší a zdravější.

Jaká matrace je vhodná?

Matraci je třeba vybírat velmi pečlivě, s ohledem nejen na preferovanou polohu při spánku, ale i na vlastní hmotnost a teplotu prostředí. Kvalitu matrace určuje několik parametrů, například její velikost, výška, výrobní materiál a v neposlední řadě tuhost matrace, která ovlivňuje její měkkost a souběžně s tím i naše fyzické a psychické zdraví. V současné době lze na trhu najít a vybrat různé typy matrací, od nejtužších modelů až po nejergonomičtější, s různými velikostmi a rozměry. Podíváme se proto na nejrůznější vlastnosti podrobněji.

Vnitřní složení

Vnitřním složením označujeme materiál použitý k vytvoření vnitřní struktury matrace a jedná se o zásadní faktor, který je třeba zvážit, protože na něm závisí prakticky všechny vlastnosti výrobku jako je kvalita, velikost, cena, tvrdost, ergonomie a pohodlí. V současnosti patří mezi neoblíbenější materiály na trhu tyto

  • Pružinové matrace- Jedná se o nejběžnější typ matrace na trhu. Vnitřní strukturu matrace tvoří pružiny, které podpírají tělo a zaručují pružnost a pevnost.
  • Matrace z paměťové pěny-Tento materiál je ve světě matrací považován za novinku. Výhodou matrací z paměťové pěny je obecně jejich velká pružnost, která umožňuje dobré rozložení tlaku těla během odpočinku a snadno se přizpůsobí jeho tvaru.
  • Přírodní latex-Matrace z tohoto materiálu obvykle poskytují poměrně pevnou oporu, ale zároveň jsou velmi pružné a přizpůsobují se konturám těla, čímž rovnoměrně rozkládají tlak.
  • Matrace z vodní pěny-Ty se dokáží přizpůsobit tělesnému teplu a díky své tepelně-izolační vlastnosti zajistit nejvhodnější teplotu pro každé roční období.

Rozměry

Při výběru ideální matrace je pro optimální odpočinek rozhodující faktor velikosti. Velikost výrobku je rozhodující ze dvou důvodů. Prvním je, že velikost výrobku ovlivňuje počet osob, které jej budou používat, a druhým je, že určitá velikost, například výška, přímo ovlivňuje i pohodlí. Pro dosažení kvalitního spánku je velikost matrace aspektem, který by neměl být přehlížen, protože matrace, na které budete ležet, musí umožňovat optimální natažení nohou a rukou, aniž by se dotýkala okrajů konstrukce. Mezi nejběžnější rozměry matrací patří matrace 140×200, 160×200, 90×200, 180×200.

Ergonomie a tvrdost

Výchozím bodem pro určení nejvhodnějšího stupně tvrdosti je hmotnost a výška osoby, která bude matraci používat. Ergonomie a tvrdost se týkají konzistence struktury matrace, tj. jejího stupně měkkosti/tuhosti a schopnosti podpírat tělo. Dobrá matrace musí správně podpírat váhu těla ve všech bodech a musí být dostatečně tuhá, aby poskytovala oporu, ale ne tak tuhá, aby byla nepohodlná; důležité je, aby respektovala přirozené zakřivení páteře.

Obecně se ale nedá říct, že by byla jedna matrace lepší než druhá, jedná se spíše o osobní preference každého jedince.

Zdroj náhledového obrázku: Unsplash

Komentáře k článku