close
obrázek_2023-01-11_192202955

Juka působí velice neotřelým, až exotickým dojmem. Pozornosti ve vaší domácnosti či zahradě jistě neujde. Známá též jako Yucca elephantipes, pochází ze Severní a Střední Ameriky, kdysi rostla i v Indii. Botanicky patří mezi rostliny agávovité.

Juka roste v podobě stromku nižšího vzrůstu, má menší kmen, ze kterého vyrůstají delší listy tmavě zelené barvy. Bylo rozpoznáno více jak 40 druhů této rostliny, takové, co jsou nám dostupné jsou nižšího vzrůstu, vhodné do květináče, ale ty rostoucí v Americe dorůstají do vzhledu regulérních stromů.

Květina je vhodná i pro pěstováním nepolíbené začátečníky, zvládne ji bez problému každý.

Kam umístit juku

Juka pochází ze slunných, teplých až suchých oblastí, proto takové podmínky je nutné ji i v našich domácnostech poskytnout. Vyberte pro ni takové místo, kde je, nejlépe, nepřímé sluneční osvětlení a kde má dostatek tepla. Během letních měsíců ji můžete přesunout na balkón či terasu, avšak dávejte pozor, aby na ni zcela napřímo nepralo slunce či naopak netáhlo a nepršelo.

Během zimního období ji přesuňte zpět do bytu a umístěte někam, kde stále bude mít dostatečné množství světla, nejlepší bude blízkost okna. V zimě můžete zvolit i zimní zahradu nebo zaskleněnou lodžii. Teplota by nikdy neměla klesnout pod 8 °C. Juka představuje jednu z nejstabilnějších trvalek a je možné ji umístit i na zahradu.

Juka na zahradě

Juku můžete umístit na zahradu odděleně nebo s dalšími trvalkami. Místo by opět měla mít slunné s kvalitním substrátem. Na zahradě se dá různě esteticky kombinovat, bývá krásnou součástí zahradních skalek. Skvěle vypadá v kombinaci s opunciemi, agáve, dračíky či jinými travinami.

Zálivka

Při zalévání je potřebné být pozorní. Juka se zalévá spíše v menším v množství, za to častěji. Květina má mít substrát neustále velice mírně vlhký, nikdy ale nesmí být promáčený. To by se jí mohlo stát osudným. Nikdy nenechávejte vodu ve spodní misce stát. Zůstala-li vám tam po zalévání, po několika minutách ji vyprázdněte.

Hnojení juky

Rostlině nejvíce prospívá pravidelné hnojení určené pro palmy. Hnojí se v období vegetace, a to přibližně v rozmezí jednou za tři týdny. Máte-li ji během zimy umístěnou na zimní terase, hnojivo není nikterak potřebné.  Žijete-li v bytě se sušším ovzduším, listy rostliny pravidelně roste.

Přesazování juky

Juce pravidelné přesazování během každého roku velice svědčí. Přesazovat by se měla o pár centimetrů v průměru většího květináče. Zvolte substrát pro palmy, zeminu ze zahrady a menší množství písku. Použijete-li naspod drenáž, tím pro rostlinu lépe.

U juky se můžete setkat se žloutnutím listů či změnou struktury kmenu. Může začít měknout. V takovéto situaci je okamžité přesazení vyloženě nutností. Starý substrát zlikviduje a použijte nový, to je jediná její možná záchrana.

Rozmnožování

Leč je juka vhodná i pro naprosté začátečníky, co se pěstitelství týče, pro rozmnožování to chce získat určitý um a zkušenosti. Metoda, která se provádí při rozmnožování juky, nese název řízkování. To znamená, že se z rostliny mohou vzít pouze ty zelené části. Mohou jimi být samotné listy, ale i celé růžice. Anebo se mohou odebrat přímo řízky dřeva z kmenu a to tak, že jej celý zkrátíte. Na takovýto krok si budete muset vzít nůžky ze zahrady, jinými nástroji by to nemuselo jít dle potřeby.

V případě odběru zelených částí dojde k zakořenění a k výrůstku růžice. Nicméně bez kmenu. Toho se dočkáte přibližně až po roce. Odeberete-li řízek dřevěný, kmen poté zalijte teplým voskem. Neučiníte-li tak, může dojít k tomu, že rostlina vyschne. Odebrali jste-li růžice, místo nezalévejte, růžice tam vyrazí nové. Ty zelené části, ať již listy, nebo celé růžice vyraší po ponoření do vody.

Odstřihnuté kmeny zase vyraší až po vložení do substrátu, který má být určený právě pro výsev.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : pěstování

Komentáře k článku