Minimalismus v interiéru není ani tak styl, spíš filozofie. Je to o tom zbavit se věcí, které nepotřebujeme, které nás nedělají šťastnými, které nás obtěžují. Minimalismus nám rozvazuje ruce, naplňuje prostor čerstvým vzduchem, učí nás víc žít a nelpět na zbytečnostech.
Minimalistický interiér je v podstatě jen nerušivou kulisou pro váš život, harmonií, která vyvažuje každodenní shon. Interiér zařízený minimalisticky lahodí nejen oku, ale i duši.Jaké kroky podniknout, aby byl váš interiér minimalistický?
Zbavte se zbytečností
Proměnu vašeho interiéru v interiér minimalistický začněte nekompromisní inventurou a likvidací všeho, co skutečně nepotřebujete. Lapače prachu, police plné suvenýrů a dekorací, dečky, ale i záclony či přehozy – to všechno musí pryč. Ujasněte si dobře, co opravdu potřebujete. Je to knihovna plná knih nebo vlastně vůbec nečtete? Je nezbytná hi-fi soustava nebo ji vlastně téměř nikdy nezapínáte. Vše, co váš život neobohacuje, je v interiéru zbytečné.
Čisté linie a vzduch
V jednoduchosti je krása. Proto je ideálním nábytkem do minimalistického interiéru strohý nábytek čistých linií, bez zbytečných ozdob. Méně je více, dobře si tedy promyslete, kolik skříněk v místnosti opravdu potřebujete. Interiér totiž musí zůstat vzdušný, prostor co největší.
Vzduch a čistotu dopřejte i stěnám. Žádné tapety s květinovým vzorem, ověšené spoustou obrazů a obrázků, ani s policemi to moc nepřehánějte. Barevná výmalba nevadí, vsaďte ale spíš na nepříliš intenzivní odstíny, které by vás mohly rušit. Minimalismus si libuje v barvách světlých a neutrálních, které oživíte nějakým výraznějším solitérem – designovou lampou, barevně čalouněným křeslem nebo moderním obrazem.
Oživte interiér přírodou
Skutečný život a také útulnost do poněkud neosobního minimalistického interiéru vnesou pokojové rostliny. Ale nepřežeňte to! Místo desítek květináčů na parapetu a na policích, vyberte jen několik nenáročných sukulentů, dekorativní orchidejí nebo třeba palmu do rohu pokoje.