close

Čištění dlaždic a především spár mezi nimi patří k nejméně oblíbeným činnostem. Je to hlavně proto, že jde o práci zdlouhavou a dost obtížnou, s nejistým výsledkem. Po čase totiž i pravidelně čištěné bílé spáry přestanou být bílé, údržbou jen korigujete stupeň šedivé. Jak vyčistit spáry v koupelně (a nejen tam), aby to bylo, pokud možno, rychlé a efektivní? Zkuste některé naše tipy.

Plíseň ve spárách

Plísně si mezi dlaždičkami všimnete obvykle velmi rychle. Jsou to ty tmavé flíčky, až do černa, které se po čase objeví všude tam, kde je vlhko a nedostatečné odvětrávání. kromě toho, že je plíseň nepěkná, její spóry, které si poletují ve vzduchu, jsou toxické a mohou způsobit zdravotní komplikace. Odstranit ze spár je můžete šťávou z citronu. Tu nalijte do rozprašovače, nastříkejte na spáry i dlaždičky a nechte chvíli působit. Potom houbičkou krouživými pohyby spáry vyčistěte a na závěr otřete čistým vlhkým hadříkem. Stejně, jako citronová šťáva, účinkuje i ocet, zvlášť jablečný. Ocet pomůže i s velmi zašlou špínou, jen v takovém případě použijte utěrku z mikrovlákna, ať nemáte na dlaždicích šmouhy.

Vosk čistí i impregnuje

Trochu neobvyklý způsob, jak vyčistit spáry v koupelně, je použití voskové (parafínové) svíčky. Tupým koncem svíčky přejíždějte mezi kachličkami tam, kde vidíte nějakou nečistou. Pokračujte systematicky, aby se vosk dostal do všech spár, i do těch, které jsou dosud čisté. Vosk spáry vyčistí a zároveň pomůže s jejich impregnací, takže voda po něm jednoduše sklouzne ihned pryč. Ani nečistoty na něm nebudou ulpívat.

Parní čistič je zaručený

Abyste nemuseli přejíždět jednotlivé spáry jednu po druhé, nabízí se opravdu efektivní řešení – parní čistič nebo mop. Pára čistí bez chemie, dezinfikuje a vy kromě radosti z čisté koupelny získáte i jistotu, že jste se zbavili všech choroboplodných mikroorganismů.

Tags : spáry v koupelně
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response