close
no thumb

koberec2Pod pojmem moderní interiér si každý z nás představí něco trochu jiného. Je to dáno hlavně tím, že máme rozdílné představy a požadavky, prostě v každém se nezapře jeho jedinečný a individuální pohled a styl. V poslední době se hodně diskutuje o tom, jestli patří klasické koberce ještě mezi moderní prvky bydlení. Věc není tak jednoduchá, přece jen koberec představuje určité klady a zápory. Pojďme si je přiblížit!

Plusy a mínusy

Podíváme se nejprve na pozitivní vlastnosti koberců. V prvé řadě se jedná o typ podlahové krytiny, která izoluje teplo. Znamená to, že v místnostech, kde je koberec, neuniká tak moc teplo podlahou. Tohoto si musíme všímat hlavně ve starších domech, případně na chatách nebo chalupách, kde ještě nebylo plně využito izolace. V takových případech může koberec zamezit alespoň částečnému unikání tepla z interiérových prostorů. Dalším pozitivem je potom design, ten nesmí být pravda přehnaný a měl by být v souladu s aktuálními trendy bydlení, které velí spíše jednodušší vzory, klidně i jednobarevný koberec spíše méně křiklavý.

koberec1Musíme se však zmínit i o negativech koberců. Zde jde hlavně o zvýšené nároky na údržbu. Uvědomte si totiž, že na koberci se usazuje prach. Ano, ten je samozřejmě i na jakékoliv jiné krytině, ale třeba na samotné plovoucí podlaze, linoleu nebo kachličkách je snadno odstranitelný zametením. U koberce má tendenci se usazovat a pronikat i do větších hloubek a tím vzniká nepříliš zdravé domácí prostředí. Stejně tak jako prach, tak se v koberci usazují i jiné nečistoty a škodliviny. Pouhé vyluxování kolikrát nestačí, čas od času tak bude vhodné koberec vyluxovat na mokro, případně vyprat.

Koberec představuje interiérový prvek, který je jak dekoračního, tak i praktického charakteru. I nadále se jistě vysoce hodí do některých specifických místností, jmenujme například dětský pokoj. Tendence je však taková, že se minimálně zmenšují jeho rozměry. Málokde se již nyní setkáme s kobercem, který by byl přes celou místnost. Oblíbené jsou menší koberce třeba jen do středu obývacího pokoje, případně kolem stolu v jídelně. Nabídka koberců je značná, vyberete si bez problémů, pořizovací cena se pohybuje v řádech stovek až tisíc korun v závislosti na provedení a velikostech!

Komentáře k článku