close

Pro úspěch při opravě nebo kompletní rekonstrukci střechy je důležité soustředit se na některé skutečnosti. Je to hlavně stav krovů a střešního věnce, komín a jeho případné závady, zateplení střechy či půdního prostoru a volba střešní krytiny, co se nesmí v žádném případě podcenit.

Kontrola dřevěné střešní konstrukce

Před začátkem rekonstrukčních prací na střeše zkontrolujte stav dřeva na střešní konstrukci. V žádném případě nesmí být krovy ani věnec napadeny červotočem, dřevomorkou ani dalšími škůdci či chorobami. Jestliže nějaké napadení zjistíme, musí se dřevo vyměnit za zdravé.

Při té příležitosti si zjistěte i nosnost konstrukce, abyste vybrali vhodnou střešní krytinu.

Vhodné zateplení střechy

Správně provedená izolace střechy zabrání vlhku, plísním a na druhou stranu také přehřívání interiéru. Vybírat můžete z jednpoplášťové nebo několikavrstvé, může se použít foukaná celulózová nebo izolace z technického konopí.

Umístíme ji mezi krokve, jestliže volíme dvouplášťovou střechu, nebo izolaci umístíme nad krokve, pokud volíme jednoplášťovou. Nezapomeneme ani na zateplení trámů z vnitřní strany, jinak by každý z nich představovala tepelný most a celá izolace střechy by byla prakticky k ničemu.

Výběr krytiny podle sklonu střechy i klimatických podmínek

Jinou střechu vyberete na horskou chalupu, jinak se rozhodujete v údolí, kde je příznivější podnebí. Zohlednit musíte také obvyklý směr větru a jím hnané srážky, ty se na krytině mohou podepsat stejně citelně jako mráz. Do vyšších poloh se určitě hodí například betonová taška, která je voděodolná, mrazuvzdorná a navíc odolá i tlaku sněhové pokrývky.

O výběru krytiny rozhoduje i sklon střechy. Klasická pálená taška je vhodná na střechy od sklonu 22°, pro nižší sklon střechy je vhodnější některá z lehčích střešních krytin: plech, plast nebo asfalt.

Tags : jak opravit střechuoprava střechyrekonstrukce střechystřešní krytina
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response