close

Mít na zahradě vlastní jezírko už dnes není žádná vymoženost. Ne každý má na svém pozemku dost místa, které by na založení zahradního jezírka mohl využít, pokud ale takové místečko máte, neváhejte.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Zahradní jezírko je nejen zajímavý prvek do celkové koncepce zahrady, je také místem, kde se úžasně relaxuje a v horkých letních dnech osvěžuje vzduch kolem. Jezírko má ale i svou velmi užitečnou stránku: každý den ho budou využívat ptáci k pití i koupání, přiláká řadu menších i větších živočichů. Na vaší zahrádce prostě bude veseleji. 

Kde vytvořit jezírko

Pokud máte na zahradě nerovný terén a najde se na ní nějaká proláklina, je to naprosto ideální místo, kde jezírko vybudovat. Jestli ne, myslete na to, že jezírko potřebuje nějaký zdroj vody, takže bude nejlépe umístěné někde u potůčku, v místech, kam přirozeně stéká srážková voda, u pramínku nebo tam, kde prosakuje spodní voda. V nouzi nejvyšší zbudujte jezírko někde poblíž okapu.

Stejně důležitý, jako je přítok čerstvé vody do jezírka, je i jeho odtok. Ten by neměl ohrozit nic, co je pod ním, tedy samozřejmě ani vaše sousedy. Jestliže nemáte prostor, kam byste vodu svedli, vyřešte to zasakovacím průlehem (vykopete kolem jezírka příkop, který částečně vyplníte štěrkem). 

Stavba zahradního jezírka

Ke stavbě jezírka se používá nejčastěji beton, zabetonované kameny, nepropustný jíl a fólie pro zahradní jezírka z PVC, PE, EPDM. Při realizaci jezírka dodržte tyto hlavní zásady:

  • betonový okraj přikryjte deskami z přírodního kamene, které položíte na cementovou maltu
  • dno jezírka je třeba svažovat k odtoku
  • horní okraj jezírka je nejhezčí v úrovni okolního terénu
  • břeh si zpřístupněte položením plochých kamenů (šlapáků).
  • voda v jezírku musí být prohřívána sluncem, jezírko by nemělo být ničím stíněno
  • po stavbě jezírko řádně propláchněte, voda nesmí být vápenitá
  • vodu nevyměňujte, jen doplňujte přítokem
  • kde se pěstují rostliny, nebudujte vodotrysk
  • vodu na zimu vypouštějte do kanalizace nebo trati-vodu betonovými rourami, nejlépe o průměru dvacet centimetrů
  • výkop z jezírka se dá na skalku nebo k vyrovnání terénu
Tags : návod na založení zahradního jezírkazahradní jezírko
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response