close
zlodej-pri-vlopani-oknem

Pokud chcete dobře zabezpečit svou domácnost před vloupáním, nezaměřujte se pouze na dveře. Největší riziko totiž představují nezabezpečená okna. Okna, zvláště ta v nižších patrech, ale nejen v přízemích, případně dveře na balkony a terasy, jsou jednou z nejčastějších cest, kudy zloději do objektu vnikají. Některé statistiky policie udávají, že až k 80 % vloupání dojde právě tímto způsobem. Zabezpečení oken a balkonů je výrazně podceňováno a zloději to dobře vědí.

Jak zabránit zlodějům před vloupání oknem?

Nejhorší variantou je ponechání okna otevřeného, nebo pootevřeného „na ventilaci“, zatímco jsou obyvatelé domu či bytu pryč, nebo v jiné části domu. Ani ve vyšších patrech byste neměli nechávat nehlídané okno otevřené. Zloději se nezřídka bez problému dostanou i tam pomocí doneseného vybavení.

Nenechávejte také v okolí domu volně dostupné žebříky a jiné nástroje. Veškeré nářadí mějte uklizené, nejlépe na místě, kde není vidět, a bezpečně zamčené. Nejen, že předejdete jeho odcizení, ale především zabráníte tomu, aby si zloději usnadnili vniknutí do Vašeho domu díky nástrojům, které jste jim přímo na místě nechali k dispozici.

Uzamykatelné okenní kliky

Pouze zavřít okna však nestačí. Zavřené okno dokáže zloděj během pouhých pár sekund otevřít aniž by způsobil hluk nebo okno jakkoliv poškodil. Existuje přitom několik jednoduchých a levných řešení. Prvním z nich jsou uzamykatelné okenní kliky, které nahrazují běžná okenní kování a v zamčeném stavu chrání okno před otevřením zvenčí. Bývají dostupné v několika designech a běžných povrchových úpravách (bílá pro bílá plastová okna, zlatá či stříbrná pro dřevěná okna apod.) Snadno tak vyberete vhodnou kliku se zámkem právě pro Vaše okna. Podobným způsobem jako uzamykatelné okenní kliky fungují také kliky s pojistkou.

Speciální okenní zámky

Další variantou jsou speciální okenní zámky vhodné pro nejrůznější typy oken. Ty se vyznačují snadnou instalací i používáním a robustní konstrukcí. Kromě toho, že zabrání neoprávněnému otevření okna navíc chrání i před násilným vypáčením okenního křídla.

V neposlední řadě lze využít i jednoduché okenní alarmy, opět s velmi jednoduchou montáží, které při neoprávněném otevření okna či balkonových dveří spustí hlasitý alarm. Použít je lze nejen na okna, ale i na dveře na balkon či terasu, ale i na vstupní dveře.

Existuje mnoho doplňků, které výrazně zvyšují odolnost oken proti vloupání. Zároveň mohou sloužit i jako dětská pojistka – zabraňují malým dětem v nepozorovaném otevření okna a chrání je tak před pádem a zbytečným úrazem.

Zdroj náhledových obrázků: Whitepress / klicovecentrum.cz

Komentáře k článku