Mol vám může zničit nejen šatník, ale také může řádit ve vaší kuchyni. Správný název tohoto motýlka je zavíječ moučný (Ephestia kuehniella), méně se objevuje zavíječ paprikový (Plodia interpunctella). Najdete je třeba v mouce, rýži, strouhance, ale larvy se můžou objevit i v soli nebo v čokoládě. Boj proti nim není jednoduchý, ale není nemožný.
Boj proti molům
Zavíječe si domů můžete přinést z obchodu, ale přiletět k vám může také od sousedů. V panelových bytech se k vám dostanou ventilačními šachtami. Jako obranu proti molům můžete použít speciální lapače nebo postřik proti hmyzu. Pokud u vás přesto pořád bydlí, je třeba důkladně vyklidit spíž, vytřít ji dezinfekčním prostředkem a důkladně vyčistit rohy. Nalezené housenky a vajíčka zničte mechanicky nebo je vysajte vysavačem. Nakonec ještě prostor vystříkejte prostředkem proti lezoucímu hmyzu. V krajním případě je potřeba zavolat odborníka, zejména pokud je moly zamořený celý panelák.
Prevence je samozřejmě základ, a tak je třeba udržovat svojí spíž v čistotě a pravidelně kontrolovat zásoby potravin. Sypké potraviny jako je hrách, rýže, těstoviny nebo cukr je pak třeba uchovávat v dobře uzavíratelných nádobách. Podle babských rad moli nesnášejí vůni chmelu, jalovce nebo cedru a stejně jako na moly šatní i na potravinové platí vůně levandule.
Jednou jsme meli v mouce tyhlenty housenky. Nez jsem si jich vsimla uz jsem mela upecenou buchtu a musela se cela vyhodit. Jedine stesti ze ji nikdo nesnedl