close
raspberry-pi

Raspberry Pi je malý, ale silný počítač, který otevírá dveře do světa programování, elektroniky, robotiky a dokonce i umělé inteligence. Tento článek je ideálním úvodem pro začátečníky s tímto neuvěřitelným zařízením. Poradíme vám, jak vybrat správný model Raspberry Pi na začátek, jak jej nakonfigurovat a představíme instalaci operačního systému. Ať už jste hobbyista, student nebo technologický nadšenec, tento článek vás uvede do světa Raspberry Pi a umožní vám lépe poznat tento úžasný jednodeskový počítač.

Jaký model Raspberry Pi vybrat na začátek?

Pro ty, kteří teprve začínají své dobrodružství s programováním nebo robotikou, může být nejlevnější model Raspberry Pi Zero dostačující. Navzdory své malé velikosti a ceně je Pi Zero plně funkční počítač schopný spustit mnoho aplikací a projektů.

Pokud plánujete provádět náročnější projekty, které vyžadují větší výpočetní výkon, měli byste zvážit vyšší modely, jako je Raspberry Pi 3 nebo 4. Posledně jmenovaný nabízí nejvíce výkonu a funkcí, ale je také nejdražší. Má až 8 GB RAM, dva HDMI porty a podporuje USB 3.0.

Modely Raspberry Pi 3 a Pi 4 také nabízejí vestavěný Wi-Fi a Bluetooth modul, což je velmi užitečné v mnoha projektech.

Důležité je také promyslet, jaké příslušenství budete potřebovat. Některé sady Raspberry Pi se prodávají s nezbytnými doplňky, jako je napájecí zdroj, skříňka nebo paměťová karta.

Hledáte začátečnický model Raspberry Pi? Určitě se seznámte s širokou nabídkou obchodu Botland!

Raspberry Pi – první instalace operačního systému

Dobře, již jste koupili svou první “malinu” a co dál? Podívejte se, jak nainstalovat operační systém na Raspberry Pi. Zde je 4 jednoduchých kroků:

 1. Stáhněte si operační systém – nejpopulárnějším operačním systémem pro Raspberry Pi je Raspberry Pi OS, dříve známý jako Raspbian. Můžete si ho stáhnout přímo ze stránek Raspberry Pi Foundation.
 2. Připravte paměťovou kartu – poté musíte připravit microSD kartu, která bude sloužit jako pevný disk pro vaše Raspberry Pi. Karta by měla mít kapacitu alespoň 8 GB.
 3. Nainstalujte systém na SD kartu – pro instalaci systému na SD kartu použijte program pro vytváření diskových obrazů, např. BalenaEtcher. Vyberte stáhnutý obraz systému, poté vyberte SD kartu a klikněte na “Flash!”.
 4. Připojte Raspberry Pi – po instalaci systému na SD kartu, vložte ji do Raspberry Pi, připojte monitor, klávesnici, myš a nakonec zdroj napájení.

Nyní je čas na první konfiguraci!

Raspberry Pi – první konfigurace v šesti jednoduchých krocích

Raspberry Pi, po instalaci operačního systému, vyžaduje počáteční konfiguraci. Níže tento proces představujeme krok za krokem.

 1. Spuštění Raspberry Pi – vložte SD kartu s nainstalovaným systémem do Raspberry Pi, připojte k němu monitor, klávesnici a myš a nakonec připojte napájení. Po chvíli by se na obrazovce měla objevit plocha systému.
 2. Konfigurace jazyka a časové zóny – na ploše uvidíte ikonu “Raspberry Pi Configuration”. Po otevření tohoto nástroje vyberte záložku “Localisation”. Zde můžete nastavit preferovaný jazyk, zemi, časovou zónu a rozložení klávesnice.
 3. Konfigurace Wi-Fi – v pravém horním rohu obrazovky je ikona sítě. Klikněte na ni a vyberte svou Wi-Fi síť, poté zadejte heslo.
 4. Aktualizace systému – abyste se ujistili, že využíváte nejnovější funkce a zabezpečení, je dobré systém aktualizovat. Otevřete terminál (ikona na liště nahoře na obrazovce) a zadejte následující příkazy, každý potvrďte stiskem Enter: “sudo apt update” a “sudo apt full-upgrade”.
 5. Změna hesla – výchozím heslem pro uživatele ‘pi’ je ‘raspberry’. Doporučujeme změnit toto heslo na vlastní, což lze provést v nástroji “Raspberry Pi Configuration” v záložce “System”.
 6. Zapnutí rozhraní – pokud plánujete využívat GPIO, kameru, VNC, SSH nebo jiná rozhraní, zapněte je v “Raspberry Pi Configuration”, záložka “Interfaces”.

Po těchto krocích by vaše Raspberry Pi mělo být připraveno k práci. Nyní můžete začít své dobrodružství s tímto malým, ale výkonným počítačem!

Raspberry Pi – jakými úkoly začít své dobrodružství? Poznejte 3 kreativní nápady

Raspberry Pi je neuvěřitelně univerzální a schopné provádět mnoho různých úkolů, což ho činí ideálním nástrojem pro učení se programování, robotiky a dalších technologických oborů. Níže představujeme několik nápadů na projekty, které jsou ideální pro ty, kteří začínají své dobrodružství s Raspberry Pi.

 1. Vytvořte server pro soubory – Raspberry Pi může sloužit jako osobní server pro soubory. Můžete ho nakonfigurovat tak, aby sdílel soubory v domácí síti, což je skvělé řešení pro ukládání a sdílení multimédií.
 2. Napište jednoduchý program – pomocí jazyka Python, který je předinstalován na Raspberry Pi, napište svůj první program. Může to být jednoduchý skript, který vypisuje text na obrazovku nebo jednoduchý interaktivní program, jako je hra.
 3. Připojte a programujte LED diody – kupte si několik LED diod a začněte se učit základy elektroniky. Můžete se naučit základní dovednosti, jako je pájení, a také jak ovládat světlo LED pomocí GPIO na Raspberry Pi.

A jak? Jste připraveni začít své dobrodružství s Raspberry Pi? Doufáme, že ano. Hodně štěstí! 

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Komentáře k článku