close
icon-35-36

Dřevostavba, nebo zděný dům? Toto jsou rozdíly

Je lepší dřevostavba, nebo klasický zděný dům? Podívejte se na to, v čem se obě možnosti liší a jaké mají výhody, ale i možná negativa.

Dřevěný dům na klíč
Dřevěný dům na klíč

V dnešní době technologického pokroku si lidé v žádné oblasti života nemusejí vybírat z omezené palety možností. To samozřejmě platí také v otázkách vlastního bydlení, které pálí asi většinu společnosti. Ruku na srdce, nikdo asi celý život nechce trávit přecházením od podnájmu k podnájmu a platit zbytečně vysoké částky za něco, co ani není vaše, nebo se snad mýlíme? Když si sen o bydlení ve vlastním domě začnete konečně plnit, hned na začátku tohoto procesu před vámi vyvstane otázka, pro jaký typ stavby se nakonec rozhodnete. A právě tohle může být opravdovým oříškem.

První myšlenky určitě povedou ke klasickému zděnému domu, kterých kolem sebe vidíte nespočet. V současnosti se ovšem čím dál tím více lidí rozhoduje pro levné dřevostavby na klíč. Zajímá vás, proč? A jaké jsou vlastně hlavní rozdíly mezi domy zděnými a dřevěnými? Na všechny tyto otázky se vám pokusíme odpovědět v následujících řádcích, takže rozhodně nikam neodcházejte. Informace obsažené v tomto článku se vám totiž mohou opravdu hodit.

Co do světa stavebnictví přinášejí zděné domy?

Abychom vám mohli adekvátně poradit, pro jakou stavbu se ve výsledku vyplatí rozhodnout, musíme se nejdříve podívat na výhody a nevýhody každé z nich. Jako první začneme se stavbou zděnou, která je přeci jen k vidění nejčastěji. Mezi její výhody se řadí:

  • tradice tohoto materiálu
  • dobré akustické vlastnosti

Zdá se vám tento seznam příliš krátký? Je to skutečně tak, zděné stavby toho potenciálním zákazníkům příliš nenabízejí. Sice se jedná o tradiční materiál, díky kterému nebudete mezi ostatními nijak zásadně vyčnívat, na druhou stranu to může být spíše na škodu. Poté bychom určitě neměli opomenout, že zděný dům má skvělé akustické vlastnosti, takže úplně problémový také není.

Seznam nevýhod je o něco delší. V prvé řadě musíte počítat s tím,že přesuny jednotlivých materiálů z místa na místo budou mnohem složitější. Na dopravu si ve většině případů budete muset sjednat specializovanou společnost, která samozřejmě nebude vykonávat svou práci zadarmo.

Vyšší cena se bezesporu týká také použitých materiálů, kdy se pod jeden milion ani v případě malého domu jednoduše nedostanete. Více mokrých procesů zaviní, že stavba potrvá opravdu dlouho, takže bydlet budete moci až někdy za rok (ne-li víc). Teplo se v jednotlivých místnostech zadržuje podstatně hůř a déle trvá, že se budete cítit příjemně. Pravidelná útrata za energie je také velice vysoká.

Co do světa stavebnictví přinášejí dřevěné domy?

Dřevostavby oproti svým zděným konkurentům nabízejí opravdu bohatou paletu skvělých vlastností. Mezi ně patří:

  • suchá výstavba a kratší doba celkových prací na stavbě, nehledě na ekologičtější charakter
  • dobré tepelné a izolační vlastnosti, nízká objemová hmotnost
  • likvidace objektu je velice jednoduchá a provozní náklady minimální
  • podlahová plocha je větší a cena nižší

Jak je patrné z tohoto seznamu, tak dřevostavby se díky svým vlastnostem opravdu vyplatí. Nejen se se vám podaří výrazně ušetřit při montáži dřevostavby na klíč jako takové, ale zároveň se sníží i náklady na běžný provoz, které spočívají v nízké spotřebě energií. Pokud začnete s výstavbou letos, máte jistotu, že budete bydlet mnohem dříve, než jste původně předpokládali. Stěny mohou být mnohem tenčí, takže zbude více prostoru pro vaše žití.

Samozřejmě se ve spojitosti se dřevostavbami objeví i nějaké ty nevýhody. Ty spočívají zejména v nárocích na přesnost prací, takže musíte všechny práce svěřit do rukou skutečných odborníků, kteří v této oblasti mají letité zkušenosti. Kromě dobré odolnosti vůči vodě se montované dřevostavby hůře vyrovnávají se živelnými pohromami. Nicméně na druhou stranu se do takových situací dostává většina lidí jen málokdy. Budete muset více dbát na požární bezpečnost, ale pokud si dáte pozor, i toto se dá v pohodě zvládnout.

Tags : dřevostavby

Autor Jaroslav

Komentáře k článku