close
Spolupráce

Rýmovník – co dokáže a jak se o něj starat?

shutterstock_299846063

Lidé se stále více spoléhají na tradiční bylinky, které nemají oproti farmaceutickým produktům vedlejší účinky. Možná i vy už máte doma rýmovník. Co všechno tato rostlina dokáže a jak se o ni starat, aby se rozrůstala a dala se množit?

Rostlina
Rostlina

Skvělý pomocník v období respiračních onemocnění

Rýmovník je označení pro rostlinu, která má zhruba 350 druhů. V našich podmínkách se nejčastěji pěstuje jeho australská varianta Plectranthus argentatus. Tato úžasná bylina má výrazné protizánětlivé a protiplísňové účinky. Použít ji můžete nejen k vyléčení rýmy, ale přirozené aroma rostliny vám v bytě bude působit jako odpuzovač molů a dalšího nevítaného hmyzu.

Léčebné účinky

Rýmovník má několik základních použití. Jako první musíme samozřejmě zmínit prevenci a léčbu rýmy, kdy postačí, když si z něj budete vařit lahodný čaj. Dobré je také utrhnout jeden lístek a promnout jej mezi prsty. Vůně a silice, které se z něj uvolní, dokážou pomoci k uvolnění dýchacích cest.

  • Esenciální oleje, které rýmovník obsahuje, snižují bolesti spojené s artritidou a zvýšují regeneraci kloubů. Rostlina je tak využívána například sportovci nebo lidmi, kteří mají sedavé zaměstnání.
  • Rostlina se používá také jako diuretikum. Napomáhá správné funkci ledvin i lymfatického systému, a čistí organismus od odpadních látek.
  • Díky organickým sloučeninám obsaženým v rýmovníku byly prokázány také mírně sedativní účinky, které bývají využívány v léčení úzkostných stavů, nespavosti nebo v boji se stresem. Rýmovník tak prokazatelně dokáže člověka jemně zklidnit a navodit pocit pohody.

Základní péče o rostlinu

Rýmovník není nikterak náročný na pěstování. Je ale jedno pravidlo, které byste měli vědět a dodržovat již od prvních chvil, kdy si jej přinesete domů. Aby byla vaše rostlina košatá a hustě rostla, musíte konce jejích šlahounů pravidelně zaštipovat. Předejte tak zlomení dlouhých šlahounů, a vaše rostlina bude působit jako příjemná okrasa celé domácnosti.

Stačí dodržovat tyto tipy:

  1. Pro váš rýmovník vyberte slunné stanoviště. Polostín není problémem, ale ve stinné místnosti se mu nepovede dobře.
  2. Pravidelně rostlinu zaštipujte, aby byla košatá. Bude vypadat krásně a rozroste se do všech stran.
  3. Během zimního období výrazně snižte zálivku a vyvarujte se hnojení. Klidové období trvá od konce podzimu až do března.
  4. Snažte se rostlinu nevystavovat průvanu a teplotám pod 10 stupňů Celsia. Obzvláště v zimě tak nenechte rýmovník u otevřeného okna.

Rostlinu zalévejte odstátou vodou. Pokud máte možnost, zvolte dešťovou.

Už se těšíte, až vám doma bude dělat radost rýmovník? Díky této rostlině si zkrášlíte váš byt, a v období rýmiček si s jeho pomocí vyléčíte nepříjemnou rýmu bez chemických přípravků. Hurá do pěstování!

Zdroj obrázku:
wk103mike / Shutterstock.com

Autor Jaroslav

Komentáře k článku