close
white-2563976_960_720

Mušky v domácnosti je stále opakované téma, které snad nikdy nevyjde „z módy“. Abyste s muškami zatočili, je třeba rozeznat, o jaký druh se přesně jedná. Mezi nejčastější nezvané návštěvníky patří mušky smutnice, které dokážou nadělat pěknou paseku.

Jaký druh mušek smutnice jsou?

Smutnice si lidé často pletou s otravnými octomilkami, které jsou oproti černo šedým smutnicím zbarveny do hněda. Smutnice pro nás nejsou nijak významné, ovšem při napadení rostlin může mít jejich výskyt fatální výsledek.

Rozdíl hledejte ve stáří mušek

Dospělé smutnice mohou naklást až 250 vajíček na vlhký substrát rostliny. Z vajíček se asi po dvou týdnech stanou larvy, které se živí přenesenou hnilobou na kořenech rostliny. Tímto začne rostlina uvadat, kořeny uhnívají a listy začnou žloutnout a opadávat.  Ačkoliv smutnice nežije déle než týden, nebezpečná je právě svým kladením vajíček.

Jak se smutnic můžeme zbavit?

Zbavit se těchto protivných mušek není vůbec jednoduché, naštěstí existuje hned několik způsobů, jak toho docílit.

Hlístice

Abyste se přemnožených smutnic zbavili, nasaďte na ně hlístice, které si je v půdě ihned najdou a zatočí s nimi.

Chemie

Vyzkoušet také můžete speciální postřik na smutnice, například Calypso, Sumithion nebo Actellic. Ten jednoduše nalijte do půdy k rostlině, larvy budou zničeny okamžitě.

Lepové žluté desky

Pokud vám tu a tam nějaká ta muška z rostliny vzlétne, postačí vám tzv. Lepové šipky, na které se mušky nalepí.

Omezte zálivku

A pokud se vám ani jeden způsob hubení nezamlouvá, stačí omezit zálivku. Pár dnů rostlinu nezalévejte, larvy nesnáší suchou půdu a zahynou.

Rada na závěr: Nejčastější výskyt smutnic je v období přesazování rostlin. Proto doporučujeme zakoupený substrát vždy přepařit, abyste zamezili jejich výskytu.

Zdroj foto: pixabay.com

Tags : květinysmutnice

Autor Michaela

Komentáře k článku