close
Zahrada

Sníh aneb jak jej snadno a rychle odklidit ze zahrady?

berries-15717_960_720

Předpověď počasí zatím není na sníh příliš optimistická, ovšem to neznamená, že nás příroda nemůže ještě překvapit. Zejména v horských oblastech jsou vysoké sněhové závěje relativně normální, takže si místní obyvatelé zvykli na časté odklízení bílé nadílky.

Přemýšleli jste ovšem někdy nad tím, jak byste měli odklízet sníh ze zahradních cestiček, abyste mohli i v zimních měsících provádět zahradnické práce.

Hrablo je základ

Žádný majitel rodinného domu, chaty nebo chalupy se na své zahradě neobejde bez kvalitního a pevného hrabla. Tento druh nářadí vám skvěle poslouží při odhrnování sněhových závějí. Jejich koupi byste však neměli podceňovat, zvláště pokud vám hrozí čištění chodníku nebo zahradních cestiček několikrát během zimy. Preferujte plastové hrablo s hliníkovou spodní hranou. Dejte si však pozor, aby byly materiály dostatečně kvalitní, protože není nic horšího, než když vám hrablo během prvních mrazů zkřehne.

Odklízeč listí

Asi si budete říkat, jak můžete využít vysavač listí během zimních měsíců, kdy je veškeré listí uvězněno pod sněhově bílou pokrývkou. Pokud ovšem máte moderní vysavač vybavení zpětným chodem, můžete s ním odklidit čerstvý sníh relativně rychle. Určitou nevýhodou tohoto způsobu odklízení je ale nedostatečný výkon. Jakmile sníh dosáhne výšky 20 až 30 centimetrů, budete muset vytáhnout těžší kalibr.

Pozor na posypovou sůl

U většiny rodinných domů se úzké cestičky proplétají záhony s květinkami, respektive dokonale střiženým anglickým trávníkem. Při první sněhové nadílce začnou chodníčky logicky klouzat, takže by mnoho z vás pravděpodobně sáhlo po posypové soli. Sůl si sice poradí s ledem i sněhem, nicméně je škodlivá pro okolní prostředí. Slaná voda se vsakuje do půdy, čímž mění její vlastnosti, a to jako zahrádkář určitě nechcete. Lepší variantou posypu je tak písek nebo jemný štěrk.

Nenechte se překvapit sněhovou nadílkou a buďte připraveni. Kvalitní hrablo a dostatečná zásoba posypového písku nebo štěrku by neměla chybět žádnému správnému zahrádkáři.  

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : sníh

Autor Michaela

Komentáře k článku