close
Komerční články

Vyberte si pohodlné a kvalitní povlečení. Klíčový je nejen materiál

bed-ga4fdfc319_1280

V posteli strávíme skutečně velkou část našeho života. Navíc je také místem, kde chceme odpočívat a nabírat nové síly, a proto bychom měli důkladně dbát na vhodný výběr nejen postele či matrace, ale také peřin, polštářů a povlečení. Široký výběr najdete na 4Home povlečení, kde ještě dnes můžete nakoupit za výhodné ceny povlečení třeba jako vánoční dárek. Každý jej rozhodně ocení a vy pořídíte něco, co má smysl a bude využitelné v každodenním životě.

Zaměřte se na materiál

Vybírejte materiál, který zajišťuje kvalitní odpočinek. Povlečení by pro vás mělo být maximálně příjemné na dotek, dostatečně prodyšné a mělo by dobře odvádět vlhkost. Určitě je třeba myslet i na to, zda povlečení nebude používat někdo, kdo trpí alergiemi nebo třeba astmatem. Pak je nutné vybírat vhodné hypoalergenní materiály.

Klasikou mezi materiály je samozřejmě bavlna. Takové povlečení je měkké, prodyšné a perfektně také saje pot. Nevýhodou ale je, že se poměrně dost mačká, takže je třeba jej žehlit. Oblíbené bývá také krepové povlečení, což je vlastně strojově tvarovaná bavlna. Pro některé lidi je ale tento materiál nepříjemný nebo trošku hrubý, záleží na preferencích. Velmi vhodným materiálem je také mikrovlákno. Jedná se o jemnou tkaninu ze 100 % polyesteru, která ale svou výjimečnou hebkostí připomíná hedvábí. Povlečení z mikrovlákna je antialergenní, snadno se udržuje a vůbec se nemačká.

Flanelové povlečení z počesané bavlny s oboustranným vlasem vás spolehlivě zahřeje i během chladných nocí. Skvěle izoluje a saje také pot. I satén má rozhodně své místo, byť se vždy jedná o větší investici. Krásně se leskne a příjemně chladí.

Jak o povlečení pečovat?

I nejlepší povlečení vyžaduje dobrou péči. Přesnější doporučení vždy najdete na cedulce přímo na povlečení a těmito doporučeními se vyplatí řídit. Pro všechny materiály platí, že postačí poměrně malé množství pracího prášku, asi třetina toho, co užíváte obvykle. Můžete přidat i aviváž, ale určitě přidejte extra máchání. Povlečení se vyplatí nakupovat u českých výrobců, kde se můžete spolehnout na kvalitu i příznivou cenu.

Zkontrolujte velikost

Základní a nejčastější velikost povlečení bývá na přikrývku 140 x 200 nebo prodloužená délka 140 x 220 centimetrů. V zahraničí bývají ale často velikosti jiné, a i tyto kusy pomalu pronikají na náš trh. Proto se vyplatí vždy pečlivě překontrolovat, co kupujete a zda to bude sedět na vaši peřinu i polštáře. Velmi trendy je například jen jedna přikrývka pro oba o velikosti 200 x 200. Zejména u polštářů najdete na trhu nepřeberné množství tvarů a velikostí. Pokud je ale povlečení trošku větší, obvykle to ničemu nevadí.

Jak poznat kvalitní povlečení?

Rozdíl mezi kvalitním a méně kvalitním ložním prádlem může být velmi často patrný hned na první pohled, a pokud ne na pohled, tak na omak zcela jistě. Při výběru byste se měli řídit dvěma ukazateli – klíčový je materiál a také gramáž s počtem přízí na cm². Gramáž odkazuje na hustotu tkaní a počet použitých přízí. Kvalitní povlečení má opravdu dlouhá a pevná vlákna. Ne vždy je ale gramáž určující – záleží totiž na tom, co od povlečení očekáváte a na jakou je sezónu. Na léto se určitě vyplatí volit menší gramáž, která je lehčí a prodyšnější, naopak v zimě se může osvědčit vyšší gramáž, která společně s kvalitní peřinou ještě více zahřeje.

Pravidelné praní

Nezapomeňte na to, že povlečení by se mělo měnit každé dva týdny, anebo klidně i dříve. Musíte si uvědomit, že během spánku se z našeho těla odpařuje značné množství tekutin a povlečení toto vše absorbuje. Zároveň naše tělo ztrácí starou kůži a v povlečení se také mohou množit různé bakterie nebo roztoči.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Komentáře k článku