Udržet si doma příjemnou vůni není příliš těžké, pokud pravidelně uklízíme, odstraňujeme zdroje zápachu a používáme osvěžovače vzduchu. Přitom není nutné utrácet za chemické prostředky, osvěžovače si můžeme vyrobit i doma z čistě přírodních zdrojů.
Nejčastější pomůckou pro jejich vytvoření jsou různé vonné oleje a esence z květin, dřevin a ovoce. Můžeme je kápnout do aromalampy, do nádoby na odpařování vody na topení, případně do různých rozprašovačů.
Zkuste domácí difuzér
Vonný olej je také účinnou složkou domácích difuzérů, a to ať už jsou na olejové bázi nebo použijeme jen vodu.
Na přípravu potřebujeme menší zavařovací sklenici s víčkem, do něhož uděláme několik otvorů. Sklenici naplníme asi do poloviny vodou nebo olejem a přidáme několik kapek oblíbené esence. Sklenici potom uzavřeme a do otvorů ve víčku zastrčíme špejle. Voňavý roztok bude po nich vzlínat a odpařovat se do prostoru.
DIY gelový osvěžovač
I v tomto případě budete potřebovat vonný olej, k němu pak průhlednou želatinu, sůl, vodu a sklenici s víčkem.
Čtvrt litru vody přivedeme k varu a nasypeme do ní želatinu. Když se úplně rozpustí,přidáme dalších čtvrt litru vody, tentokrát studené, lžičku soli a pár kapek připravené esence. Gel můžeme také obarvit potravinářskou barvou a ozdobit různými korálky, mušličkami, ale i kořením nebo plátky citrusů. Necháme ho v uzavřené sklenici do druhého dne ztuhnout. Osvěžovač pak buď otevřete, nebo udělejte do víčka dirky, aby se vůně uvolňovala postupně.
Rychlé tipy na osvěžovače
Provonět vzduch můžeme i jednoduchými triky, například usadit čajovou svíčku do misky s voňavou koupelovou solí. Díky teplu se vůně ze soli uvolňuje postupně do prostoru.
Praktický osvěžovač vznikne i přípravou vonného roztoku do rozprašovače. Použijeme šťávu z citronu, odvar z koření případně vonný olej spolu se lžící jedlé sodou a litrem vody.
Pro příjemnou vůni domova a čistý vzduch postačí i řezané květiny i pokojové květiny s aromatickými květy.