close
shutterstock_52269487

Zařizování pokoje pro děti se současní rodiče zaměřují mnohem víc, než tomu bylo v minulosti. Bohužel se často stává, že výsledek je odrazem právě rodičovských představ o potřebách dítěte a nezohledňuje jeho přání.

Je několik zásad, které bychom měli dodržet, jestli chceme, aby mělo dítě ve svém pokoji všechno, co potřebuje a přitom se v něm stále cítilo dobře.

Dětský pokoj podle věku a zájmů dítěte

Jinak zařizujeme pokoj pro miminko či batole, jinak bude vypadat vybavení pro předškoláka a úplně odlišný bude studentský pokoj. Zároveň ale musíme zohlednit zájmy a aktivity konkrétního dítěte, i ty musí mít v dětském pokoji svůj prostor. Právě to je velký rozdíl mezi pokojem pro dítě a zbytkem bytu, do dětského pokojíku se totiž musí vejít to, na co má dospělý víc místností práce, hra a odpočinek.

Malé dítě určitě neocení v pokojíčku šatní skříň nebo psací stůl, puberťák už nepotřebuje hrací koberec a box na hračky. Vybavení dětského pokoje by mělo odpovídat věku dítěte i pokud jde o velikost.

Zdraví a bezpečnost jako priorita v dětském pokoji

V pokoji, kde žije malé dítě, je důležité, aby bylo vybavení bezpečné. Nábytek volíme takový, který nemá ostré hrany, pro jistotu ani skleněné výplně. Měl by mít dobrou stabilitu, případně ho uchytíme ke stěně, abychom předešli případnému pádu.

Pozornost si zaslouží také materiál a povrchová úprava zařízení, v každém případě musí být zdravotně nezávadné. Úraz může způsobit také nevhodně vybraná podlahová krytina. V dětském pokoji je lépe mít koberec, protože na rozdíl od plovoucí podlahy neklouže. Je také teplejší, než jiné materiály, takže si dítě klidně může hrát na zemi.

Dětský pokoj a barvy

Výběr barev do dětského pokoje je hodně důležitý, ovlivňují totiž náladu dítěte. Hodně aktivní potomek se uklidní v interiéru vymalovaném modře či zeleně. To jsou také nejvhodnějšími barvami do dětského pokoje i v kombinaci. Věděli jste, že žlutá barva působí miminkům nespavost a červená udělá z vašeho dítka malého ďáblíka?

Tags : dětský pokoj

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku