close
shutterstock_281945267

Pokojíčky našich dětí se ani zdaleka nepodobají těm místnostem stroze zařízeným vysloužilým nábytkem, v nichž jsme jako děti žili my. Pečlivě vybrané barvy, dokonalý design a funkčnost, to jsou základní principy moderních dětských pokojů bez ohledu na to, jaký zvolíme pro zařízení styl.

shutterstock_281945267

Multifunkční víceúrovňový nábytek

Současným dětským pokojíkům vévodí patrový nábytek, a to nejen tam, kde je to nutné kvůli nedostatku prostoru. Děti mají rády postel s klouzačkou nebo žebřinami, prostor pod nimi můžeme účelně zařídit jako pracovní kout, pohovkou na odpočinek nebo jako šatnu pro malé parádnice. Patrový nábytek je ideální v případě, že v pokoji žijí dvě děti. Díky němu zbývá oběma dětem dost prostoru na ostatní aktivity.

Pro dětské pokoje volíme lehký dýhovaný nebo plastový nábytek, lehce omyvatelný a snadno udržovatelný. Je dobré ho připevnit ke zdi, aby nedocházelo k zbytečným nehodám.

Barvy do dětských pokojů

Každá barva na nás působí jinak, jedna nás uklidňuje, jiná povzbudí, jsou i takové, které nás mohou rozčilovat.

Nejvhodnějšími barvami do dětského pokoje jsou modrá a zelená. Modrá je barvou uklidňující, vyvolává bezpečí, zelená podporuje růst, tvořivost a aktivitu. Pokud máme dítě hodně aktivní, budou pro něj celkově vhodnější chladné barvy v tlumených odstínech. Jsou to kromě zelené a modré ještě fialová či růžová.

Teplé barvy, jako oranžová, žlutá nebo červená, naopak dítě povzbudí, interiér proteplí a zútulní. Dokážou také prosvětlit tmavší místnost a dodat mu optimistický ráz. V dětských pokojích s nimi ale zacházíme opatrně, na větších plochách by mohly děti rušit při soustředění, nebo je dokonce rozrušovat. Je například dokázáno, že ve žlutě vymalovaném pokoji miminka špatně usínají.

Inspirace ze Skandinávie

Jestliže chceme svým dětem zařídit pokojík v severském stylu, zvolíme dřevěný nábytek z masivu, s výrazně barevnými prvky. U starších dětí je vhodná základní kombinace barev krémová, bílá, šedá a černá, u menších zůstaneme pouze u bílé. Doplníme povlečením s motivem koně, vlka nebo soviček a pestrobarevnými polštářky. Těch by mělo být v interiéru opravdu hodně, aby se na nich mohly děti válet, nebo hrát polštářovou bitvu. Trendy kouskem v takto zařízeným pokoji je stan, který zajistí soukromí na tajné hry.

Tags : tipy pro dětský pokoj

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku