close
shutterstock_278061698

Pořídit si vlastní solární panely znamená vyrábět si ze sluneční energie elektřinu, to znamená menší závislost na energetických společnostech a slušnou roční finanční úsporu. Všude tam, kde svítí slunce (a to je u nás opravdu všude), si můžete instalovat solární panel a snižovat si tak výdaje. Není to ale jediný důvod pro provoz vlastních slunečních panelů.

shutterstock_278061698

Obnovitelné zdroje jsou trendem budoucnosti

Musíme myslet na to, jakou stopu po sobě na naší planetě zanecháváme. Země má sice velkou regenerační schopnost, bezohledné drancování ale donekonečna zvládat nebude. Proto se všichni zodpovědní lidé snaží o ekologické chování a tím i využití obnovitelných zdrojů energie, jako je vzduch, voda nebo slunce.

Solární systémy jsou vyrobeny z kovů s dlouhou životností a jednoduchou likvidací. Tím nezatěžují životní prostředí. Navíc přispívají ke snížení spotřeby nerostných surovin a tvorby skleníkových plynů.

V čem můžete být soběstační

Od jara do podzimu, kdy je k dispozici hodně slunečních dní, můžete solárními panely pokrýt ohřev veškeré teplé vody, kterou v domácnosti spotřebujete. Při správném navržení můžete ohřívat vodu v bazénu, zajistit si například provoz pračky či myčky na nádobí, nebo přitápět si přímotopem v chladnějších dnech. Z celkové spotřeby energií tak můžete ušetřit až 65 %  nákladů, protože během slunečních dnů si ji díky teplu ze slunce vyrábíte zdarma.

Snadná instalace, žádná údržba

Je třeba zmínit, že solární systémy jsou na rozdíl od fotovoltaických nejen levnější, ale v domácnosti efektivnější, protože nemusíme řešit přebytky vyrobené energie. Dnes je sice díky akumulátorům možné ji na pár dní uchovat, ale tyto systémy jsou přece jen dražší a návratnost nákladů dost dlouhá.

Solární systémy jsou v podstatě stavebnice, kterou si snadno nainstalujete sami, případně s kamarádem elektrikářem. Po uvedení do provozu se pak o ně nemusíte vlastně vůbec starat, jejich údržba je minimální.

Velkou výhodou je bezztrátovost, vzhledem k tomu, že je energie vyráběná přímo v místě spotřeby a nepřenáší se na dlouhou vzdálenost.

Tags : úspora nákladů za energie

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku