close
shutterstock_27571837

Předsíň je to první místo, kam vstoupí každý návštěvník vašeho bytu, je to tedy místo, kde se tvoří první dojem na vás a vaše bydlení. Přitom je to prostor, který většina z nás zařizuje jen tak mimochodem: botník, věšák na kabáty, možná malý stolek na odkládání kabelky či klíčů.

Věnujme tedy zařízení předsíně dostatečnou pozornost a postarejme se, aby vstup do bytu působil dostatečně reprezentativně.

Vezměte to od podlahy

Jestli je nějaká podlaha v bytě opravdu hodně namáhaná, je to právě v předsíni. Šlapeme po ní v obuvi, na níž můžeme do bytu nanosit písek, štěrk, bláto, v zimě i sůl. To všechno se na podlaze předsíně podepíše, proto hledáme materiál odolný a snadno udržovatelný.

V žádném případě byste ihned v zádveří neměli mít podlahu dřevěnou, korkovou nebo laminátovou, jsou náchylné k poškození odřením či poškrábáním. Příliš se nehodí ani koberec, bláto by se z něj čistilo hodně obtížně. Navíc nejsou tyto materiály odolné proti vodě, takže by se jejich vzhled velmi rychle zhoršil.

Pro předsíň je nejlepší volbou dlažba, kámen, linoleum nebo podlaha vinylová. Snadno se udržují, jsou odolné proti oděru, navíc jsou k dostání v širokém výběru barev a vzorů.

V předsíni není jen botník  

Věšák na kabáty a pod ním poházené boty nejsou nejlepší vizitkou, proto i na výběru nábytku byste si měli nechat záležet. Navíc by měl nábytek ladit se zvolenou podlahou, vytvořit harmonickou kombinaci.

Současný předsíňový nábytek je vyráběn především z lamina, dřevovláknitých desek MDF nebo ze dřeva. Lamino je odolné proti poškrábání, v nabídce je v různých barevných variantách a je ze zmíněných materiálů nejlevnější. To z něj dělá nejvýhodnější volbu. U dřeva počítejte s vyšší cenou, pokud jde o dýhovaný nábytek, případně obtížnou údržbu, jestliže zvolíte masiv. Moderní volbou pak jsou MDF desky, což je materiál, který se velmi podobá dřevu, je však o dost levnější.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku