close
shutterstock_148409951

Jestli se právě chystáte pořídit si novou varnou desku, možná potřebujete poradit, z čeho vybírat, aby deska splnila vaše očekávání.

V současné době jsou na trhu tři druhy varných desek: plynové, elektrické a indukční. každá má své výhody i nevýhody, volba záleží skutečně na potřebě každého jednotlivce. Z hlediska nákladů jsou zajímavé plynové varné desky a indukce, ale ani elektrické desky nemají jen nevýhody. Pro představu přinášíme krátké srovnání jednotlivých spotřebičů.

Plynové varné desky

Léty prověřená klasika, která má v našich domácnostech své místo. Hodí se všude tam, kde máte zavedenou plynovou přípojku, protože dodávky plynu jsou stále ještě levnější než elektřina. Ovládání je jednoduché, nové plynové desky mají i  funkci STOP GAS, která v případě přehřátí zhasne plamen a zaručí, že ani při neopatrném užívání nedojde k výbuchu plynu. Plynové varné desky patří k těm nejlevnějším na trhu, a to i ty, jejichž funkce jsou na vysoké úrovni.

Elektrické varné desky

Jestliže nemáte zaveden plyn do domu, je elektřina jediná možnost. Kromě indukční desky jsou k dispozici sklokeramické desky s elektrickým ohřevem. Jejich pořizovací cena je nižší, než je tomu u indukce, navíc nemusíte vyměnit všechny hrnce, na sklokeramické ploše můžete použít jakékoliv rovné provedení. Běžnou přidanou funkcí je dětská pojistka, takže se nemusíte obávat, že by se dítě bez dozoru popálilo.

Indukce vyhrává, ale připlatíte si

Pokud jde u technické parametry a funkční vlastnosti (především vysoký výkon při nízké spotřebě), indukční varné desky skutečně vedou. I jejich provozování patří k nejúspornějším, navíc nehrozí, že byste se spálili o chladnoucí plotýnku, protože indukce žhaví jen místa kontaktu s nádobím. Vyšší je ale jejich pořizovací cena a výměna nádobí za takové, které je pro vaření na indukci vhodné.

Tags : jak vybrat varnou deskuvarné desky

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku